Microsoft: nowy system zadba o bezpieczeństwo wyborów

Microsoft opracował nowe oprogramowanie ElectionGuard, które ma zapewnić lepszą ochronę wyborów powszechnych przed cyberatakami. Aplikacja zostanie zainstalowana w maszynach do głosowania używanych w Stanach Zjednoczonych.
Microsoft: nowy system zadba o bezpieczeństwo wyborów

ElectionGuard to jedno z rozwiązań oferowanych w ramach naszego programu Defending Democracy. Wraz z innymi narzędziami proponowanymi przez przemysł technologiczny i uczelnie, jest potrzebny do obrony demokracji – powiedział przedstawiciel Microsoftu, podczas Aspen Security Forum na którym system był prezentowany.

ElectionGuard umożliwia oddanie głosu poprzez kliknięcie na ekranie maszyny do głosowania lub za pomocą Xbox Adaptive Controler. Ten drugi sposób ma umożliwić głosowanie osobom niepełnosprawnym (więcej o samym kontrolerze przeczytacie tutaj). Drugi element systemu to specjalny kod, który jest generowany po oddaniu głosu. Kod ten umożliwia sprawdzenie na specjalnej witrynie, czy głos wyborcy został policzony i nie został zmieniony. Anonimowość głosowania zapewnia technika szyfrowania homomorficznego. Ostatnim elementem głosowania jest możliwość wrzucenia do urny papierowej karty do głosowania i sprawdzenie w systemie elektronicznym, czy ten głos został policzony i tak samo zakwalifikowany, co głos oddany za pomocą maszyny.

[banner slot=”text”]

ElectionGuard to rozwiązanie opensource’owe i w ciągu najbliższych kilku tygodni Microsoft udostępni jego SDK na GitHubie. Koncern już porozumiał się z Columbia University i podczas przyszłorocznych wyborów prezydenckich wspólnie przeprowadzą pilotażowe testy ElectionGuard.

“Wprowadzimy głosowanie przez internet” – zapowiada PO