Przegląd płyt głównych z chipsetem AMD X570

Wraz z premierą procesorów AMD Ryzen 3000 zaczęły pojawiać się pierwsze modele płyt głównych, korzystających z układu AMD X570. Swój model przedstawił już niemal każdy z liczących się producentów.
Przegląd płyt głównych z chipsetem AMD X570

Dlaczego AMD X570?

Dlaczego warto skorzystać z tych nowych i, nie ma co ukrywać, dość drogich, płyt? Wcale nie ze względu na wydajność. Ta pozostanie na mniej więcej tym samym poziomie, chociaż zwykle lepsze sekcje zasilania w nowych płytach zapewne sprawdzą się przy podkręcaniu. Chodzi o inną, ważną cechę chipsetu AMD X570: powstające na nim płyty korzystają z wprowadzonego przez nowe Ryzeny interfejsu PCIe 4.0

PCIe 4.0, o którym pisaliśmy już wcześniej, nie spowoduje wzrostu wydajności aktualnych kart graficznych czy nośników danych. Będzie natomiast sprzyjać rozwojowi tych ostatnich, a w przypadku kart graficznych podwojona przepustowość interfejsu może przełożyć się na wymierne korzyści w przypadku pracy z wyjątkowo “ciężkimi” elementami graficznymi.

[banner slot=”text”]

Jeżeli natomiast zechcecie zaktualizować już posiadany komputer zbudowany na podstawie starszych Ryzenów o najnowsze CPU, to płyty głównej wymieniać nie musicie. Wiele modeli zbudowanych zostało bowiem nie tylko z wykorzystaniem nowych chipsetów X470 czy B450, ale też X370, B350. Niektóre modele z A320 dostały już nawet stosowną aktualizację UEFI.

Najciekawsze płyty główne na AMD X570

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych konstrukcji wiodących producentów płyt głównych. To, co od razu rzuca się w oczy to ostatnio niezbyt często widywane chłodzenie aktywne (wentylator), które pojawia się w większości konstrukcji z nowym układem sterującym.

ASUS

Interesujący zestaw konstrukcji przedstawił ASUS. Aż 10 różnych modeli tego producenta trafiło lub wkrótce trafi na rynek. Najtańsza z konstrukcji, ASUS Prime X570-P, kosztuje niemal 900 złotych, a jej chipset chłodzony jest, co dziś nie jest standardem, aktywnie. Płyta posiada dwa sloty M.2 i dwa gniazda pełnej długości PCIe 4.0 x16 oraz trzy krótkie PCIe 4.0 x1.

Aktywne chłodzenie chipsety to rzecz nieczęsto spotykana. Do teraz. Wiele płyt na nowych X570 korzysta z podobnego rozwiązania. (fot. ASUS)

Niejako na drugim biegunie oferty nowych płyt głównych ASUSa jest ROG Crosshair VIII Formula. Ta kosztująca ponad 2500 złotych płyta główna ma właściwie wszystko: wzmacnianą konstrukcję, wysokiej jakości kartę dźwiękową SupremeFX S1220 (z DAC ESS ES9023P), dwie przewodowe karty sieciowe w tym jedną 5 GbE, Wi-Fi 6 i mnogość wyjść USB. Niestety, jak wszystkie modele dla układów AMD, także i w tej konstrukcja brak gniazda kompatybilnego z Thunderbolt 3.

Pół płyta-pół potwór – ten kosztujący więcej niż niejeden komputer model ma właściwie wszystko, czego można chcieć. Co więcej – powinien dobrze sprawdzić się przy podkręcaniu nowych Ryzenów (fot. ASUS)

ASRock

Także ASRock przedstawił sporo płyt korzystających z chipsetu AMD X570. Łącznie jest to aż 9 modeli. Wśród nich jest także jedna z mniejszych konstrukcji na nowych układzie: ASRock X570M Pro4. Jest to płyta w formacie mATX, z pojedynczą kartą sieciową, bez Wi-Fi i z podstawową kartą dźwiękową Realtek ALC1200. Ceny na polski rynek jeszcze nie podano, ale można się spodziewać, że będzie to jedna z tańszych płyt z najnowszym chipsetem AMD.

Mimo mniejszych gabarytów płyta posiada właściwie wszystko ci jest potrzebne do budowy silnego komputera (fot. ASRock)

Gigabyte

Myśleliście, że topowy model ASUS-a jest drogi? Nie w porównaniu z Gigabyte X570 Aorus XTREME. Kosztująca, bagatela, 3500 złotych płyta główna wygląda imponująco za sprawą wszechobecnych radiatorów. Wyposażenie jest tu także z najwyższej półki: karta dźwiękowa ALC 1220-VB została uzbrojona w DAC ESS 9218 Sabre, wyjścia audio są pozłacane, 16-fazowa sekcja zasilania, dwie karty sieciowe w tym jedna 10 GbE i aż trzy gniazda M.2 PCIe 4.0.

Nowa płyta Gigabytea to zdecydowanie jedna z najciekawszych konstrukcji na X570. Nabywców, z racji ceny, nie znajdzie raczej zbyt wielu (fot. Gigabyte)

Znacznie bardziej przyjazna cenowo jest inna płyta spośród nowości Gigabyte’a: X570 GAMING X. Ten model jest aktualnie do kupienia za mniej niż 800 złotych. To zdecydowanie bardziej “podstawowa” (o ile tak w ogóle można nazwać płytę na AMD X570) konstrukcja, bez fajerwerków typu poprawiony dźwięk. Jednak jej możliwości nadal pozostają znaczne i obejmują wszystkie dobrodziejstwa samego chipsetu, w tym PCIe 4.0.

Gigabyte X570 GAMING X to model raczej nie dla miłośników ekstremalnego OC, a dla użytkowników szukających po prostu platformy do nowych Ryzenów fot. Gigabyte)

MSI

“Smoczy producent” z pewnością nie oszczędzał przy tworzeniu nowych modeli płyt. W topowym modelu MSI MEG X570 GODLIKE mamy więc 19-fazową sekcję zasilania, trzy sloty M.2 PCIe 4.0, dodatkowy, chłodzony wentylatorem moduł dodający kolejne dwa sloty M.2 PCIe 4.0, dwie przewodowe karty sieciowe Qualcomm Killer: E2600 (GbE) i E3000 (2,5 GbE), dodatkową, podłączaną na PCIe kartę sieciową 10 GbE, WiFi 6 oraz układ dźwiękowy wspomagany przez ESS E9018. Cena? 3200 złotych.

MSI w swojej topowej płycie użyło właściwie wszystkiego co się dało, by była “naj”. W tym segmencie jednak o popularności zadecyduje przede wszystkim uznanie overclockerów fot. MSI)

Jeżeli nie chcecie wydawać równowartości przeciętnej polskiej pensji tylko na płytę główną, to warto rozważyć model MSI MPG X570 GAMING PLUS. Duży wentylator na chipsecie (jest szansa, że będzie cichy), dwa sloty M.2 PCIe 4.0 i dość rozsądnie zaprojektowana przestrzeń dookoła procesora, co pozwoli zamontować lepsze niż fabryczne, chłodzenie.

W chwili kiedy piszę ten tekst MSI do swoich płyt głównych na chipsecie AMD X570 dodaje 16 GB zestaw pamięci KIngston/HyperX fot. MSI)

To oczywiście tylko kilka wybranych modeli. Aktywne chłodzenie chipsetu, wiele portów, oryginalna stylistyka i duże możliwości rozbudowy, to właściwie łączne cechy wszystkich płyt korzystających z nowego układu AMD. Dla większości odbiorców zaporowe okażą się jednak ceny tych płyt. Najtańsze kosztują “tylko” 700 złotych. | CHIP

 

AMD X570 – szczegóły chipsetu z PCIe 4.0