Ruszyła strona dla programistów Fuchsia OS

Strona znajduje się pod adresem fuchsia.dev. Umieszczono na niej informacje dla programistów, chcących pracować z nadchodzącym systemem operacyjnym. Ze strony dowiadujemy się nieco więcej o samej Fuchsia OS. Potwierdziły się też niektóre wcześniejsze informacje. System oczywiście wciąż nie jest gotowy. Powstaje długo, głównie ze względu na fakt, że jest tworzony od podstaw. Nie będzie to więc “przemalowany” Android czy Chrome OS.
Ruszyła strona dla programistów Fuchsia OS

W przeciwieństwie do Androida i wielu innych podobnych systemów, Fuchsia OS nie jest oparta na jądrze Linuksa, ale na własnym kernelu o nazwie „Zircon”. Jest to system w pełni skalowalny. Oznacza to, że nadawać się będzie do stosowania w systemach wbudowanych, smartfonach, tabletach, a także komputerach osobistych. Interfejs użytkownika napisano przy użyciu Flutter, z aplikacjami opartymi na Dart. Silnik renderujący o nazwie Etcher oparto na API Vulkan.

Tak, przynajmniej na tę chwilę, wygląda interfejs Fuchsia OS (fot. GSMArena)

Fuchsia OS zamiast Androida?

Nowy system operacyjny Google nie ma przy tym na celu zastąpienie Androida lub Chrome OS. Google bardzo jasno określiło swoje zamiary wobec Fuchsii. Podczas tegorocznego Google I/O Hiroshi Lockheimer, wiceprezes działów Android, Chrome, Chrome OS powiedział: “Patrzymy na to, jak może wyglądać nowy system operacyjny. Wiem więc, że ludzie są bardzo podekscytowani mówiąc: „Och, to jest nowy Android” lub „To jest nowy system operacyjny Chrome… ale tak naprawdę nie o to chodzi w Fuchsia OS. To po prostu przesuwanie stanu techniki w zakresie systemów operacyjnych. Rzeczy, których uczymy się tworząc Fuchsia OS będziemy mogli włączyć do innych produktów.”

[banner slot=”text”]

Czy system Fuchsia OS będzie tylko swoistym laboratorium dla Google? Czy internetowy gigant będzie chciał jednak wprowadzić go, wbrew swoim zapowiedziom, jako alternatywę dla Androida czy Chrome OS ? Trudno powiedzieć. Możliwe, że wykorzysta tylko część rozwiązań, ale nie można wykluczyć, że OS jednak pojawi się pod bardziej chwytliwą nazwą zastępując dotychczasowe systemy firmy z Moutain View. | CHIP