W najbliższych miesiącach nowa generacja Atomów – Tremont

Intel przedstawił plany dla rodziny procesorów Atom pod koniec ubiegłego roku. Wówczas jednak nie powiedziano właściwie nic na temat szczegółów technicznych. Poznaliśmy jedynie nazwę kolejnych generacji rdzeni Atom. Najbliższa, którą zobaczymy zapewne jeszcze w tym roku, nosi nazwę Tremont. I to właśnie o niej dowiadujemy się teraz nieco więcej z nowego przecieku.
tremont
tremont

Intel Tremont to część bardziej rozbudowanego planu (graf. Intel)

Zaskakujące jest, że ta generacja Atomów ma dostać pamięć podręczną trzeciego poziomu. W przypadku większości CPU nie byłoby to żadnym zaskoczeniem – cache L3 jest stałym elementem w procesorach dla desktopów i laptopów, o serwerach nawet nie wspominając. Wyjątkiem dotąd były właśnie Atomy, w których w celu ograniczenia wielkości chipu (pamięć cache zajmuje sporo miejsca) oraz zmniejszenia zużycia energii pamięci trzeciego poziomu nie stosowano. Układy Tremont mają być pierwszymi modelami z linii Intel Atom z pamięcią L3. Wiadomo, że będą wytwarzane w procesie 10 nm.

Informacje pochodzą z serwisu 01 należącego do Intela i skupionego na projektach open source. Właśnie tam pojawiła się informacja o procesorach Snow Ridge wykorzystujących rdzenie Tremont, które na rynek trafią jako kolejna generacja układów Atom. Obecność pamięci podręcznej trzeciego poziomu i nowoczesny proces technologiczny mogą sprawić, że te procesory rzeczywiście będą miały sens w niedrogich laptopach.

Rdzenie Tremont znajdą się nie tylko w Atomach. Będą również częścią składową układów Lakefield. Te hybrydowe CPU skorzystają z technologii Foveros, dzięki której w jednym układzie dostaniemy 4 rdzenie Tremont i 1 Sunny Cove (taki jak w jednostkach Ice Lake). Mają to być procesory energooszczędne na miarę epoki 5G, przede wszystkim napędzające liczne urządzenia IoT. | CHIP