Wino (a konkretnie resweratrol) pomoże lecącym na Marsa

Co prawda NASA odsunęła w czasie lot na Marsa (nad czym ubolewa pilot pierwszej załogowej misji na Księżyc, Michael Collins), ale nie oznacza to, że amerykańska agencja kosmiczna całkowicie zarzuciła pomysł. Zanim to jednak nastąpi, naukowcy muszą rozwiązać kilka problemów – zarówno związanych z budową bazy i stworzeniem warunków przyjaznych do utrzymania życia na Czerwonej Planecie, jak i z samym dotarciem na Marsa. Już lot jest szalenie trudnym przedsięwzięciem, biorąc pod uwagę, że astronauci przez kilka miesięcy będą żyli na statku kosmicznym. Co gorsza, wyzwaniem pozostaje nie tylko brak grawitacji i klaustrofobia, lecz także promieniowanie kosmiczne, utrata masy mięśniowej oraz osteoporoza (łamliwość kości). Okazuje się, że tym dwóm ostatnim niebezpieczeństwom może zapobiec… składnik czerwonego wina – resweratrol.
resweratrol
resweratrol

W kolonizacji Marsa pomoże nam wino? (graf. NASA)

To związek chemiczny, który występuje w skórce winogron, czyli również w winie. Przeciwutleniacz znajdziemy także w czarnej porzeczce i w orzeszkach ziemnych. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili testy na myszach przebywających w warunkach niskiej grawitacji, podobnej do tej panującej na Czerwonej Planecie (około 40 procent ziemskiej). Zwierzęta, którym podawany był resweratrol, straciły mniej masy mięśniowej i z większą siłą były w stanie chwytać przedmioty. Niewielkie ilości związku organicznego z winogron mogą pomóc również astronautom.

Oczywiście, raczej nie należy spodziewać się, że NASA albo SpaceX zaopatrzą statki kosmiczne w barki wypełnione butelkami wina. Ale zapewne produkty zawierające resweratrol znajdą się w diecie astronautów. Jednak zanim to nastąpi, będą potrzebne kolejne badania, które pokażą, jaki wpływ na organizm będzie miało połączenie tego związku chemicznego z lekami, które astronauci muszą zażywać w przestrzeni kosmicznej.

A jutro rano opublikujemy w portalu artykuł okładkowy poświęcony lądowaniu na Księżycu. Wojciech Brzeziński napisze m.in. o tym, że Rosjanie mieli szansę być pierwsi. | CHIP