AI-Speaker: trwają prace nad głośnikiem z polskim asystentem głosowym

AI-Speaker to polski startup, który od 3 lat pracuje nad rozwojem projektu automatyki domowej. Aktualnie firma sprzedaje dwa urządzenia. Pierwsze to bramka IoT&audio w wersji developerskiej, którą podłącza się do monitora, telewizora lub zestawu audio. Bramka wyposażona jest w inteligentną asystentkę Jolkę, która rozumie komendy w języku polskim. Możemy zlecić jej włączenie internetowego radia, podcastu, wiadomości z popularnych kanałów, muzyki z YouTube czy Spotify. W połączeniu z drugim urządzeniem, gniazdem WiFi, użytkownicy mogą sterować urządzeniami w domu – również w sposób głosowy, z wykorzystaniem aplikacji, specjalnego pilota lub przeglądarki internetowej. Można także zautomatyzować sterowanie tak, żeby zdarzenia przy odpowiednich warunkach same uruchamiały zdefiniowane akcje.
ai-speaker
ai-speaker

ai-speaker
Sprzęt można łatwo zintegrować z urządzeniami automatyki domowej np. Nest, Philips Hue, Belkin WeMo.

W przeciwieństwie do urządzeń Google’a czy Amazonu, Jolka nie nasłuchuje cały czas dźwięków z otoczenia – reaguje dopiero po wciśnięciu przycisku mikrofonu na pilocie lub aplikacji. Wyróżnia ją także to, że nie gromadzi danych o użytkownikach i ich nie udostępnia nikomu. Opisane wyżej urządzenia, oraz w bliskiej przyszłości inteligentny głośnik, nie będą przetwarzały komend w chmurze, ale lokalnie. Dlatego nawet jeżeli w domu nie będzie chwilowo internetu, to i tak Jolka będzie działała prawidłowo. Dostęp do sieci będzie niezbędny jedynie wtedy, gdy użytkownik będzie chciał skorzystać z zasobów internetu czyli np. odtworzyć muzykę z serwisu streamingowego lub sprawdzić informacje na Wikipedii.

Ostatnia aktualizacja producenta pozwala użytkownikom bramek IoT na pobranie aplikacji na Android Wear OS. Dzięki temu da się sterować inteligentnym domem z poziomu zegarka. Na filmie powyżej możecie zobaczyć, jak szybko i sprawnie Jolka reaguje na komendy głosowe. AI-Speaker znajduje się obecnie na etapie gotowego prototypu, którym zajmują się specjaliści od dźwięku. Cena ostatecznego produktu jak i data premiery będą ujawnione dopiero po zakończeniu testów i zatwierdzeniu wszystkich zmian. | CHIP