Elon Musk porównuje ludzi do waleni i… drzew

Jack Ma i Elon Musk przedstawiali nieco odmienne spojrzenie na sztuczną inteligencję. Założyciel Alibaby, chińskiego holdingu inwestującego również w SI, wierzy w ludzkość i w to, że nowe technologie mogą przyczynić się do poprawienia życia ludzi. Miałoby to polegać m.in. na skróceniu tygodnia pracy. Zdaniem Jacka Ma, w przyszłości dzięki SI wiele krajów będzie mogło wprowadzić 3-dniowy tydzień pracy, po 4 godziny dziennie. Nie wierzy też, że komputery kiedykolwiek staną się mądrzejsze od ludzi. Odmiennego zdania jest Elon Musk.
elon musk
elon musk

Założyciel Neuralink i SpaceX twierdzi, że sztuczna inteligencja już teraz jest od nas mądrzejsza. Jako przykład przywołał sukcesy SI w grach takich jak szachy i go. Musk przypomniał, że w 1996 roku komputer Deep Blue pokonał mistrza świata, Gary’ego Kasparowa, co dziś zrobiłby zwykły smartfon. Innym przykładem była znacznie trudniejsza do opanowania przez SI gra go, choć i tu nie tak dawno program AlphaGo pokonał jednego z najlepszych graczy. Dziś kolejna wersja, nazwana przez Google AlphaZero, pokonuje AlphaGo stosunkiem 100:0. Dlatego, zdaniem Muska SI, może stanowić zagrożenie.

SI ostatecznie pokonało człowieka

Elona Muska niepokoi szybkość z jaką SI ewoluuje. Przedsiębiorca zwrócił uwagę też na fakt, że ludzie są wolniejsi od maszyn pod wieloma względami. Według niego, dla komputera ludzka mowa może brzmieć jak dźwięki wydawane przez wieloryby, a próby porozumienia się z człowiekiem można porównać do naszej rozmowy z… drzewem. Chodzi oczywiście o czas reakcji. Kiedy piszesz komentarz w serwisie społecznościowym (albo w CHIP-ie), komputer zdąży przetworzyć miliony danych.

Amerykański przedsiębiorca przyjechał do Szanghaju nie tylko na konferencję, ale również w interesach. W tym mieście budowana jest fabryka baterii i samochodów elektrycznych Tesla, która jest na ukończeniu. Masowa produkcja samochodów ruszy w listopadzie, a w ciągu roku ma w niej powstawać 250 tysięcy pojazdów. Podczas swojego wystąpienia Musk chwalił też Chiny za rozwój. Według niego, Państwo Środka bardzo się zmieniło przez ostatnie lata, głównie za sprawą nowych technologii. | CHIP

Neuralink pokazał w San Francisco interfejs mózg-komputer