Grindr i Romeo pokazują dokładną lokalizację użytkowników

Na zlecenie serwisu BBC News eksperci z Pen Test Partners zajmujący się cyberbezpieczeństwem sprawdzili, na ile dyskretne są aplikacje randkowe, wykorzystywane głównie przez osoby homoseksualne. Najpopularniejsze, czyli Grindr i Romeo pozwalają bardzo dokładnie ustalić miejsce pobytu użytkownika. Problem dotyczył też Recon, ale jej projektanci błyskawicznie zareagowali za to projektanci aplikacji Recon wprowadzając zmiany uniemożliwiające lokalizację.Zagrożenia z tym związane są znane już od wielu lat, a mimo to twórcy największych aplikacji nie uporali się z problemem. 
tęcza
tęcza

Większość popularnych aplikacji randkowych skierowanych do osób homoseksualnych pokazuje, kto jest w pobliżu, wykorzystując dane dotyczące lokalizacji smartfonów. Kilka z nich nawet to, jak blisko siebie są dwie randkujące osoby.

[banner slot=”text”]

Aby sprawdzić, jak faktycznie zachowują się aplikacje randkowe, eksperci z Pen Test Partners, opracowali narzędzie, które sfałszowało lokalizację przykładowego użytkownika i automatycznie przeprowadziło wszystkie obliczenia. Przy okazji zauważyli, że twórcy aplikacji Grindr, Recon i Romeo nie zabezpieczyli w pełni interfejsu programowania aplikacji (API).

Organizacja charytatywna LGBT Stonewall zapytana o komentarz powiedziała BBC News: “Ochrona danych osobowych i prywatności jest niezwykle ważna, szczególnie dla osób LGBT na całym świecie, które spotykają się z dyskryminacją, a nawet prześladowaniami.

Na wyniki analizy Pen Tester Partners od razu zareagował Recon, wprowadzając stosowne zmiany. Grindr poinformował, że użytkownicy zawsze mieli możliwość ukrycia o informacji o swojej lokalizacji, a Romeo nie zmieniło w aplikacji nic i nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Tinder ukryje użytkowników LGBT w wybranych krajach, by zapobiec prześladowaniom

Więcej:bezcatnews