Hakerzy w służbie Kim Dzong Una

Panel ekspertów monitorujących przestrzeganie sankcji ONZ przez Koreę Północną przygotował poufny raport na ten temat. Według agencji Reutersa, która uzyskała dostęp do dokumentu, koreańscy hakerzy przeprowadzali ataki cybernetyczne na zlecenie Generalnego Biura Zwiadowczego. Jest to najważniejsza agencja wywiadu wojskowego w KRLD. Działania przestępców były wymierzone w instytucje finansowe i giełdy kryptowalut. Pranie skradzionych pieniędzy również odbywało się w cyberprzestrzeni.
kim dzong un w tle flaga Korea Płn
kim dzong un w tle flaga Korea Płn

Eksperci aktualnie badają 35 incydentów w 17 krajach. Przyznają oni jednak, że prześledzenie działań hakerów będzie dużo trudniejsze w przypadku przestępstw związanych z kryptowalutami. Problematyczne w tym przypadku jest to, że giełdy walut cyfrowych są objęte mniejszym nadzorem i niewieloma regulacjami w porównaniu z tradycyjnymi instytucjami finansowymi.

flaga onz
Raport przygotowali eksperci, którzy mieli sprawdzić, czy Korea narusza sankcje (fot. ONZ)

Z tego samego raportu wynika, że rząd Korei Północnej przeznaczy środki pochodzące z cyberprzestępstw na rozwój programów zbrojeniowych. Wśród nich mają znaleźć się również prace nad bronią masowego rażenia. Eksperci przyznają, że póki co Korea nie przeprowadzała prób jądrowych, ani nie wystrzeliwała międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

[banner slot=”text”]

O działalności Korei związanej z cyfrowymi walutami pisaliśmy już w 2017 roku, kiedy okazało się, że władze w Pjongjangu wynajęły hakerów, żeby ci kradli kryptowaluty. Wcześniej administracja Donalda Trumpa oficjalnie oskarżyła Koreę Północną o ataki z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania WannaCry. Okazało się, że niebezpodstawnie. Kryptowaluty w Korei Północnej wykorzystuje się nie tylko w celach zbrojeniowych, ale również po to, by obalić istniejący reżim. Takie działania podjęła grupa Cheollima Civil Defense, która sprzedawała wizy oparte na blockchainie. | CHIP