Lisa Su o high-endowym Radeonie i mobilnych Zen 2

Lisa Su potwierdza, że jej firma prowadzi prace nad kartami graficznymi Radeon RX – z GPU Navi wykonanym w procesie technologicznym 7 nm. Co jest szczególnie ciekawe, nie będą to tylko kolejne karty dla segmentu średniego. Podczas sesji Q&A prowadzonej przez analityka rynku IT Hansa Mosesmanna padło pytanie o karty graficzne z górnej półki i procesory mobilne Zen 2 (prawdopodobnie Ryzeny 4000). Odpowiedź była nieco zaskakująca.
zen 2
zen 2

Konkurent już jest i czeka – GeForce RTX 2080 Super to potencjalny rywal nowych Radeonów (fot. NVIDIA)

Hans Mosesmann: Możesz podać jakąś informację na temat 7-nanometrowych procesorów graficznych Navi dla segmentu wysokiego i o mobilnych 7-nanometrowych CPU?

Lisa Su: Potwiedzam, że nadchodzą. Realizacja i wykonanie tych produktów są już w toku. Mamy bogate portfolio 7 nm podzespołów poza tymi, które już pokazaliśmy”.

AMD i Zen 2

To bardzo ważna deklaracja, bo AMD od pewnego czasu nie podejmowało rękawicy w segmencie GPU najwyższej wydajności. Podobnie pojawienie się mobilnych CPU wykorzystujących architekturę Zen 2 może być znaczącym wydarzeniem. Jednak właśnie próba walki z topowymi GeForce’ami jest najciekawsza. Zwłaszcza że NVIDIA usprawniła swoje modele z rodziny Turing, wydając serię RTX Super. W segmencie wysokim NVIDIA ma teraz kilka kart, w tym GeForce RTX 2080 Super. W przypadku układów mobilnych, AMD będzie miało zapewne trudniejsze zadanie. Nie jest tajemnicą, że modele laptopów z układami “czerwonych” stanowią ledwie ułamek oferty większości producentów. Procesory mobilne Zen 2 bedą miały jednak lepszą pozycję startową niż poprzednicy. Widać, że z generacji na generację modeli laptopów z Ryzenami jest coraz więcej – jedną z takich maszyn testowaliśmy w CHIP-ie kilka miesięcy temu. | CHIP