Masz problem z uzależnieniem od alkoholu?

Aplikacja wspomagająca wyjście z uzależnienia od alkoholu opracowana została przez zespół badawczy Addictions.ai. To raptem drugi taki program na świecie. Aplikacja o nazwie Alkyrecovery jest w wersji podstawowej bezpłatna. Istnieje jeszcze program opracowany w USA, ale różni się od polskiego. Alkyrecovery wykorzystuje bowiem zaawansowane algorytmy oceniające prawdopodobieństwo złamania abstynencji do wsparcia pacjenta i terapeuty w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Natomiast amerykańska aplikacja skupia się na wsparciu osób wychodzących z nałogu poprzez media społecznościowe. „To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji” – powiedział Krzysztof Przewoźniak kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.
Masz problem z uzależnieniem od alkoholu?

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), terapię odwykową każdego roku kończy w naszym kraju około 150 tys. osób, jednak aż połowa wyłamuje się z abstynencji.

Krzysztof Przewoźniak, szef zespołu pracującego nad aplikacją tłumaczy, że celem polskiego projektu jest możliwość przewidzenia z dużym wyprzedzeniem (dwa, trzy tygodnie wcześniej), że osoba korzystająca z aplikacji może wrócić do nałogu. “W trakcie podejmowania prób abstynencyjnych dochodzi zwykle do co najmniej kilku nawrotów do nałogu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że tylko jeden na sześciu alkoholików podejmuje leczenie w profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień. Są to więc z reguły osoby głęboko uzależnione” – wyjaśnia PAP prof. Chodkiewicz z PARPA.

A PRZY OKAZJI:

Najlepsze panaceum na kaca wynalazł polski start up