Mężczyźni nie segregują śmieci, bo to „gejowskie”

Według badania przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Pensylwanii, ekologiczne postępowanie ma związek z wizerunkiem seksualnym. Z ankiety, w której wzięło udział 960 osób, wyniknęło, że część mężczyzn obawia się posądzenia o homoseksualizm w oparciu o to, że segregują śmieci.

Z eksperymentu przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców wynika, że dbanie o środowisko jest uznawane za zachowanie typowo kobiece. Z tego powodu heteroseksualni mężczyźni mniej chętnie segregują odpady, wyłączają klimatyzację i używają toreb materiałowych wielokrotnego użytku. Panowie mają przekonanie, że im bardziej dana osoba jest przekonana o negatywnym wpływie człowieka na środowisko, tym bardziej bywa uznawana za „kobiecą”. Co ciekawe, kobiety posługujące się bardziej „męskimi” argumentami, zdecydowanie rzadziej są postrzegane jako lesbijki.

A może chodzi o tęczową kolorystykę kubłów na śmieci? (fot. Terence Ong)

Wyniki badań wydają się zaskakujące i absurdalne. Okazuje się, że dbanie o środowisko naturalne nie zależy od racjonalnego podejścia oraz wiedzy, ale od fobii i wyobrażeń o tym, jak nas widzą inni. Tymczasem świat zmaga się z problemem odpadów, które trafiają do mórz i oceanów, niszcząc przyrodę. Co gorsza, np. plastik prędzej czy później trafi na talerz wraz ze złowioną rybą, a nawet mięsem zwierzęcia, które ją zjadło. Z tego powodu trudno się nadziwić, że śmiecenie nie jest uważane za obciach – a homoseksualna orientacja seksualna tak.

Malezja: odeślemy właścicielom ponad 3 tysiące ton plastikowych śmieci

Odpady produkowane przez człowieka nie rozkładają się tak szybko jak materia organiczna. Wiele bogatych państw zmaga się z problemem składowania i przetwarzania śmieci. Te często są spalane w biedniejszych krajach, a zanieczyszczenia dostają się do powietrza, którym oddychamy. Przypomnijmy, w maju malezyjska minister środowiska Yeo Bee Yin zapowiedziała odesłanie ponad 3 tysięcy ton śmieci m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Arabii Saudyjskiej. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.