Phison E18 – nowy kontroler obsłuży do 7000 MB/s

Pierwsze nośniki wykorzystujące PCIe 4.0 już testowaliśmy – posłużył nam do tego Corsair MP600 o pojemności 2 TB. Nośnik ten korzysta z kontrolera Phison E16, będącego dostosowaną do PCIe 4.0 wersją układu E12. Producent kontrolera zapowiedział nowy układ sterujący, budowany od podstaw z myślą o nowym interfejsie. Phison PS5018-E18, bo taka jest pełna nazwa nowego układu, będzie naprawdę szybki. Jak bardzo?
Phison E18 – nowy kontroler obsłuży do 7000 MB/s

Phison E18 – 40 procent szybszy od poprzednika

Phison E16 pozwala na transfer danych z szybkością do 5000 MB/s. Model E18 ma osiągać do 7000 MB/s dla sekwencyjnego odczytu i zapisu. Układ będzie nadal powstawał w procesie technologicznym 12 nm w zakładach TSMC. Korzystające z nowego kontrolera nośniki będą mogły korzystać z bufora w postaci kości DDR4 lub LPDDR4. Sercem kontrolera jest 32-bitowy procesor ARM Cortex R5. Kontroler jest też w pełni zgodny z nową specyfikacją protokołu NVMe oznaczoną numerem 1.4. Limit obsługiwanej pojemności to 8 TB.

Oficjalna grafika z zapowiedzi nowego kontrolera z danymi technicznymi. (fot. Phison)

Producent układu chwali się także liczbą operacji w losowym odczycie i zapisie. Wynosi ona 1000000 IOPS. To o 300 000 więcej niż w modelu E16. Phison PS5018-E18 zapowiada się więc jako podstawa najszybszych modeli nośników na rynku. Należy oczekiwać, że wkrótce swoją odpowiedź na ten model przedstawi także Samsung, który z pewnością nie da sobie na długo wyrwać pierwszych miejsc w rankingach wydajności nośników SSD. Pierwsze nośniki SSD z kontrolerem Phison E18 mają pojawić się na rynku w drugim kwartale 2020 roku. Prawdopodobnie czekają nas więc premiery podczas Computex 2020.

Także dla centrów danych

Ostatnio zaprezentowane procesory serwerowe AMD EPYC 2 generacji wprowadziły wspomniany już interfejs PCIe 4.0 do platform dla centrów danych. Phison także dla tego segmentu przygotował kontroler dla nośników danych. PS5019-E19T, ma być bardziej energooszczędną, przystosowaną do długotrwałego, stałego i wysokiego obciążenia alternatywą dla aktualnego E16. Niestety producent nie podał prędkości transferów dla tego modelu. Możliwe, że z racji charakterystyki platformy, będzie on korzystał z większej linii PCIe. E19T ma ukazać się w czwartym kwartale tego roku. Szybkość nośników w centrach danych ma niebagatelny wpływ na wydajność usług w chmurze oraz wydajności hostingów, co widać zresztą w naszym teście hostingów pod WordPressa. | CHIP

Więcej:NVMESSD