Policja zdalnie usunęła złośliwe oprogramowanie z 850 tysięcy komputerów

Francuskiej i amerykańskiej policji udało się przejąć kontrolę nad serwerem, który był wykorzystywany przez cyberprzestępców. Za jego pomocą hakerzy zainfekowali niemal 850 tys. komputerów złośliwym oprogramowaniem Retadup. Program obliczał kryptowaluty na urządzeniach ofiar. Przy tej sprawie śledczy współpracowali z firmą Avast, producentem popularnego antywirusa. Eksperci Avasta odnaleźli błąd na serwerze hakerów. Dzięki temu możliwe stało się oczyszczenie komputerów. Policjanci unieszkodliwili wirusa, wydając mu polecenie samozniszczenia. Infrastruktura złośliwego oprogramowania znajdowała się w większości we Francji, choć jej część była także w Stanach Zjednoczonych.
wirus
wirus

retadup mapa
Najwięcej malware policja usunęła w krajach Ameryki Łacińskiej. Tam też Retadup jest największym problemem (graf. Avast)

Retadup powstał w 2015 roku. To złośliwe oprogramowanie, które działa na sprzęcie z systemem Microsoftu. Większość ofiar korzysta z Windowsa 7 (tak, jak 38% internautów, o czym niedawno pisała Sylwia Zimowska). Oprogramowanie Retadup wykorzystuje moc obliczeniową komputerów, żeby wydobywać kryptowaluty. Istnieje kilka wersji wirusa. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by instalować dodatkowy malware, a także rozprzestrzeniać się na kolejne urządzenia. W niektórych wariantach Retadup instaluje też narzędzie służące do kradzieży haseł.

retadup os
Ponad połowa ofiar złośliwego oprogramowania korzystała z Windowsa 7 (graf. Avast)
Więcej:malware