Polscy naukowcy stworzyli wirtualną mapę Drogi Mlecznej

Praca polskich naukowców została opublikowana w czasopiśmie naukowym Science. Trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej opiera się na precyzyjnie wyznaczonych odległościach 2400 cefeid obserwowanych w ramach Eksperymentu Soczewkowania Grawitacyjnego (OGLE) w Las Campanas w Chile, w którym uczestniczą również astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego. Okazało się m.in., ze nasza galaktyka jest zakrzywiona na krańcach nawet o 4,5 tysiąca lat świetlnych od płaszczyzny dysku. Naukowcy tłumaczą to oddziaływaniem z innymi galaktykami oraz wpływem gazu międzygalaktycznego i tzw. ciemnej materii.
Polscy naukowcy stworzyli wirtualną mapę Drogi Mlecznej

Naukowcy opracowali też prosty model komputerowy, który miał za zadanie pokazać jak formowała się nasza galaktyka. Na podstawie okresu pulsacji gwiazd naukowcy zauważyli, że cefeidy mają podobny wiek i musiały powstać w podobnym czasie w jednym z ramion Drogi Mlecznej. Po uruchomieniu symulacji okazało się, że gwiazdy prawie idealnie utworzyły obecnie obserwowalną mapę nieba.

— Zbliżony wiek struktur wskazuje, że musiały one powstać w podobnym momencie w przeszłości, w jednym z ramion spiralnych Galaktyki. Ich dzisiejsze rozmieszczenie w dysku i częściowe rozmycie jest wynikiem różnej prędkości rotacji w Galaktyce ramion spiralnych (gazowych struktur, w których młode gwiazdy, m.in. cefeidy, powstają) oraz rotacji gwiazd — mówi dr Jan Skowron, jeden ze współautorów badania. — Symulowane i obserwowane struktury w Galaktyce są uderzająco podobne. Możemy więc stwierdzić, że nasz model historii dysku galaktycznego jest możliwy i jest w stanie objaśnić dzisiejsze struktury jakie w nim widzimy.

Naukowcy stworzyli model kosmicznej Pustki Lokalnej

Według astronomów, Droga Mleczna jest galaktyką spiralną składającą się z tzw. poprzeczki i 4 spiralnych ramion tworzących płaski dysk. Układ Słoneczny znajduje się około 27 tysięcy lat świetlnych od centrum galaktyki i około 50 lat świetlnych powyżej płaszczyzny dysku. Natomiast średnicę Drogi Mlecznej szacuje się na 120 tysięcy lat świetlnych. Nazwa Drogi Mlecznej wzięła się od pasa gwiazd tworzących dysk naszej galaktyki, który można zaobserwować na nocnym niebie. Według greckiej mitologii Droga Mleczna powstała z kropel mleka, którym Hera karmiła Heraklesa, syna Zeusa. | CHIP

Więcej:astronomia