Asteroida na celowniku, czyli kosmiczny eksperyment

Asteroida mknąca przez kosmos niebezpiecznie blisko Ziemi może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego 130 naukowców spotkało się w Rzymie, by dopracować szczegóły programu AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment, z ang. oszacowanie uderzenia i odchylenia toru asteroidy).  Program AIDA to wspólne przedsięwzięcie [mycred_link href=”https://www.nasa.gov/”]NASA[/mycred_link] i [mycred_link href=”https://www.esa.int/”]ESA[/mycred_link], którego celem jest zbadanie, czy jest wykonalne zepchnięcie asteroidy z jej toru na skutek uderzenia statku kosmicznego i jakie będą tego konsekwencje.
Asteroida podwójna

Asteroida podwójna Didymos będzie celem ataku DART-a.

W eksperymencie, na ochotnika, weźmie udział asteroida 65803 Didymos. Didymos jest podwójną planetoidą, co oznacza że są to dwa ciała niebieskie związane ze sobą siłami grawitacyjnymi planetoid o porównywalnych rozmiarach. Obiegają one wspólny środek masy układu. W przypadku Didymosa jeden z obiektów jest dużo mniejszy, więc traktowany jest jak księżyc większej planetoidy.

Projekt AIDA zakłada, że użyte zostaną dwa statki kosmiczne. Jednym jest DART (Double Asteroid Redirection Test) zbudowany przez NASA i to on ma uderzyć w księżyc asteroidy. Drugim, należąca do ESA Hera (wcześniej zwana AIM), której zadaniem byłoby przeprowadzenie badania układu zarówno przed, jak i po uderzeniu przez DART-a.

Planowane wysłanie Hery w kosmos to październik 2020. W okolice Didymosa dotarłaby w maju 2022 r. Pod koniec 2022 r. do towarzystwa dołączy DART, który zbliży się do systemu binarnego, a następnie uderzy prosto w księżyc asteroidy z prędkością około 6 km/s. Hera będzie obserwować uderzenie, a następnie przeprowadzi szczegółowe badania i wyśle je na Ziemię.

Cytowany przez Technology Review Ian Carnelli z ESA powiedział: Jesteśmy pierwszymi ludźmi w historii, potencjalnie mogącymi zmienić kurs asteroidy mogącej mieć wpływ na Ziemię. Pytaniem, na które musimy odpowiedzieć jest, na ile nasze metody i modele obliczeniowe są poprawne. Zanim zaczniesz prowadzić samochód, musisz mieć polisę ubezpieczeniową. AIDA jest polisą ubezpieczeniową dla Ziemi.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Planetoida “City killer” przeleciała niepokojąco blisko Ziemi