DARPA przyśpieszy łączność sieciową. Będzie nawet 100 razy szybciej dzięki FastNIC

O ile dane są przetwarzane z szybkością 1014 bitów na sekundę, o tyle stos sieciowy pozwala na przepustowość co najwyżej do 1011 bitów na sekundę. Remedium na tę bolączkę może być projekt FastNIC (skrót od ang. fast network interface controller), czyli nowe podejście nie tylko do kart sieciowych, ale także pozostałych trzech warstw modelu sieciowego.
DARPA przyśpieszy łączność sieciową. Będzie nawet 100 razy szybciej dzięki FastNIC

FastNIC sprawi, że szybkość przesyłania danych będzie większa nawet stukrotnie. Jednak przedsięwzięcie wymaga stworzenia sieci na zasadzie czystej karty (ang. clean slate). To dość radykalne podejście i oznacza, de facto, przeprojektowanie istniejącej łączności sieciowej. Nie ma w nim miejsca na poprawianie tego, co już funkcjonuje. DARPA zaznacza, że niezbędne jest zatem przerobienie każdej warstwy modelu sieciowego – od warstwy aplikacji, aż po sprzęt, którym dysponujemy.

tcp ip fastnic
Działania DARPA wpłyną na cały stos protokołów (graf. Wikipedia)

Program FastNIC będzie podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczy sprzętu, który umożliwi przesyłanie danych z szybkością 10 terabitów na sekundę. Jak wskazuje dr Jonathan Smith, kierownik programu w Biurze Innowacji Informatycznych DARPA, jest to najważniejszy element projektu. Samo oprogramowanie może zdziałać sporo, jednak w pewnym momencie nie będzie ono w stanie przeskoczyć niedostatków hardware’u. Choć nazwa FastNIC przywodzi na myśl szybkie karty sieciowe, to drugim krokiem w ramach programu FastNIC jest software. Badacze pracują nad oprogramowaniem open source. DARPA zapowiada, że będzie ono kompatybilne “przynajmniej z jednym otwartoźródłówym systemem operacyjnym”.

[banner slot=”text”]

Stworzenie komunikacji sieciowej na nowo wydaje się dość trudnym zadaniem. Jednak kto, jak nie DARPA? W końcu ta sama agencja stworzyła funkcjonujący przecież do dziś model TCP/IP. Co prawda było to jakieś 40 lat temu, ale może właśnie dlatego nadszedł najwyższy czas, żeby cofnąć się o krok i usprawnić obecnie stosowane rozwiązania sieciowe. | CHIP

Więcej:darpa