e-Recepty już dostępne w aplikacji mObywatel

Po pozytywnym zakończeniu testów pilotażowych e-recept w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym, postanowiono rozszerzyć funkcjonalność na resztę placówek. e-Recepta to ułatwienie dla lekarzy, farmaceutów oraz pacjentów. Nigdy więcej nie zgubimy papierowej recepty, a farmaceuci nie będą mieli problemu z rozszyfrowaniem zapisków lekarza. Jedyne co musimy posiadać, by skorzystać z nowoczesnego rozwiązania to aplikacja mObywatel z aktywną mTożsamością. By wykupić leki w aptece na e-Receptę, wystarczy pokazać farmaceucie telefon z wyświetlonym kodem QR. Opcjonalnie można także podać swój numer PESEL oraz kod spod e-Recepty. Niestety e-Recepty nie są jeszcze dostępne na iOS.
e-recepty
e-recepty

[banner slot=”text”]

To jednak nie wszystko. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało także, że placówki podstawowej opieki zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i innych miejsc, w których można wylegitymować się już aplikacją mObywatel. Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią naklejki “Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”, by pacjent wiedział, gdzie nie musi posiadać dowodu osobistego.

Na tych zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki nowym regulacjom założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania profilu zyskają lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie podejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ. Nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc – dodał szef MC.

Projekt mDokumentów prowadzony jest w Polsce od 2017 roku. Aktualnie w aplikacji dostępne są: mTożsamość, mLegitymacja szkolna i studencka, które służą do potwierdzania tożsamości, mPojazd (informacje o aktualnym ubezpieczeniu OC, numer VIN, termin badania technicznego), Polak za granicą (informacje niezbędne w czasie podróży) oraz eRecepta. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Supeł krajowy