Facebook i jego okulary. Projekty Orion oraz Stella

Informacja podana przez serwis CNBC o tym, że Facebook wraz z firmą Luxottica pracuje nad okularami AR o nazwie kodowej Orion spowodowała małe zamieszanie. W rzeczywistości Facebook pracuje nad dwoma rodzajami okularów. Jeden rodzaj to gogle VR i ten projekt nosi nazwę kodową Orion. Drugi rodzaj to okulary AR podobne do Spectacles, produkowanych na zamówienie Snapchata i jest to projekt Stella.
Facebook i jego okulary AR

Facebook i jego okulary AR, czyli projekt Stella.

Przy okularach Stella Facebooka wspiera nie tyle Luxottica, co Ray-Ban, będący spółką wchodzącą w skład grupy Luxottica. Te okulary będą działać podobnie jak Spectacles. Pozwolą m.in. rejestrować otoczenie za pomocą kamery umieszczonej w oprawce. Jednocześnie, Facebook pracuje nad własnym asystentem głosowym oraz aplikacją na telefony do obsługi Stelli. Stella ma się pojawić podobno w ciągu najbliższych kilku lat (do 2023) i będzie swego rodzaju testem – jak ludzie reagują na sprzęt z logo FB. Zważywszy na ostatnio nie najlepszą reputację Facebooka dotyczącą zachowania prywatności użytkowników może być z tym różnie.

Projekt Orion jest zdecydowanie bardziej futurystyczny. Mają to być gogle VR, które w zamierzeniu, zastąpią smartfon. W tym jednak przypadku nie należy się spodziewać pojawienia się ich ani w 2023, ani w 2025 r.