FIFA 20 – jak zagrać 3 dni przed premierą?

Osoby, które kupią “FIFĘ 20” w Edycji Mistrzowskiej już 24 września będą mogły rozegrać pierwsze spotkania na wirtualnych stadionach. Tytuł pojawi się na komputerach PC, a także konsolach PlayStation 4, Xbox One, a także Nintendo Switch. Gra dostępna będzie w trzech wersjach: standardowej, mistrzowskiej i ultimate. Poza możliwością zagrania wcześniej, gracze, którzy kupią dwie ostatnie wersje otrzymają dodatkowe złote paczki kart w trybie FIFA Ultimate Team.
FIFA 20 – jak zagrać 3 dni przed premierą?

Co nowego w grze “FIFA 20”?

Najważniejszą nowością w grze “FIFA 20”, jest tryb Volta Football, dzięki któremu będziemy mogli poczuć emocje ulicznych rozgrywek piłkarskich. Któż z nas nie grał na osiedlowym boisku ze znajomymi, po prostu ciesząc się piłką i popisując opanowanymi trikami? Te same emocje EA odtworzyło w nowym trybie Volta Football.

 

W trybie Volta Football możemy dostosować rozgrywkę w sposób, jaki tylko chcemy. Podobnie jak na osiedlowym boisku, zasady ustalamy sami. Możemy zagrać 3 na 3 lub 4 na 4 bez bramkarzy, albo umówić się na mecz 5 na 5 z zasadami obowiązującymi w futsalu. Dostosujemy też boisko. Jeśli ustawimy na nim ściany, to rozgrywka będzie jeszcze bardziej dynamiczna i zacięta, ze względu na brak konieczności tracenia czasu na wrzuty z autów.

Co więcej, w trybie “Szybki Mecz”, zabierzemy zawodników z największych klubów świata na ulice i rozegramy nimi spotkania na zasadach, jakie sami ustalimy. W końcu takie gwiazdy, jak Leo Messi, Andrea Pirlo, Cristiano Ronaldo, czy Eden Hazard też trenowali z rówieśnikami na szkolnym boisku.

W trybie Volta Football zagramy na osiedlowych boiskach na własnych zasadach (graf. EA Sports)

Nowe tryby i zasady

Bardzo ciekawy i emocjonujący jest tryb przetrwania, w którym po każdym zdobytym golu, dla “wyrównania szans”, prowadząca drużyna musi zdjąć z boiska jednego zawodnika. Dzięki temu mecz jest zacięty do ostatniej minuty. Równie interesująca jest wprowadzona po raz pierwszy w grze “FIFA 20” opcja “Piłki fortuny”. W tym wariancie rozgrywki, piłka po każdym strzelonym golu zmienia modyfikatory zawodnika, który ją kontroluje. Wirtualny gracz zyska supermoce takie jak nieziemski drybling, szybkość Usaina Bolta (a nawet Garetha Bale’a), a także celność godną snajpera.

Kolejnym nowym trybem rozgrywki jest “Król wzgórza”. Jeśli wybierzemy taki wariant rozgrywki, będziemy mogli zwiększyć liczbę punktów za strzelonego gola utrzymując się jak najdłużej przy piłce w konkretnym, losowo wskazanym fragmencie boiska. W ten sposób będziemy mieli szansę odrobienia strat, albo zwiększenia przewagi. O ile oczywiście wcześniej przeciwnik nie zabierze nam piłki.

Rozwój danego zawodnika uzależniony od umiejętności gracza

Od teraz w trybie kariery diametralnie zmieniło się to, w jaki sposób rozwijamy zawodników. Ich statystyki będą zależały w głównej mierze od tego jak będą sobie radzili na boisku. Niezależnie od tego, czy są doświadczonymi graczami, czy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, będziemy mogli im pomóc wykonując ekwilibrystyczne zagrania, albo zaszkodzić, np. często tracąc piłkę. Z tego powodu w “FIFIE 20” jeszcze bardziej liczą się umiejętności gracza. Zawodników będziemy mogli zmotywować także poza boiskiem, m.in. chwaląc ich na konferencji pomeczowej, albo wysyłając wiadomości poprzez wbudowany komunikator. Dbanie o morale zespołu jest jednym z kluczowych zadań trenera, co dostrzegli twórcy FIFA 20.

Nowości w FUT czyli FIFA Ultimate Team

FIFA Ultimate Team to bardzo popularny tryb w rozgrywce wieloosobowej. Trudno się zatem dziwić, że pojawił się także w najnowszej wersji piłkarskiego symulatora “FIFA 20”. Najważniejszą zmianą, z jaką spotkają się gracze, jest wprowadzenie zadań, które pozwolą zdobywać doświadczenie i nagrody w postaci paczek, piłkarzy, kart do personalizacji klubu, a także wirtualnych monet. Nowi gracze, którzy nie znają zasad FUT, będą mogli zapoznać się z nimi dzięki zadaniom podstawowym. Pojawią się także punkty przełomowe dla danego klubu. Oba typy zadań można wykonywać niezależnie od trwającego aktualnie sezonu w FUT.

W trybie FUT pojawią się nowe zadania, które odblokujemy wraz z rozwojem prowadzonego klubu (graf. EA Sports)

A skoro o sezonach mowa, to są one kolejną sposobnością do uzyskania cennych nagród. W “FIFA 20” pojawią się 4 rodzaje cyklicznych zadań: dzienne, tygodniowe, sezonowe, a także dynamiczne. Trzy pierwsze będą miały określony czas na wykonanie, natomiast dynamiczne będą pojawiać się nieregularnie a czas na ich wykonanie będzie uzależniony np. od trwającego w rzeczywistym piłkarskim świecie wydarzenia.

W grze “FIFA 20” pojawią się efektowne kartoniady (graf. EA Sports)

FUT w grze “FIFA 20” to także większe możliwości personalizacji. “Elektronicy” wprowadzili aż 8 sposobów na dostosowanie charakteru zespołu do własnych upodobań, aby wyróżnić się podczas spotkań z innymi graczami. Poza wyborem stadionu i możliwością dostosowania koszulek domowych oraz wyjazdowych, będziemy mogli zadbać o takie atrakcje jak sektorówki i kartoniady, które są nieodłącznym elementem spotkań piłkarskich na całym świecie.

Elementy kosmetyczne pozwolą nadać klubowi naprawdę indywidualny charakter (graf. EA Sports)

Mecze towarzyskie

W grze “FIFA 20” w trybie FUT po raz pierwszy pojawią się także mecze towarzyskie, dzięki którym zagramy prowadzoną przez siebie drużyną ze znajomymi lokalnie lub przez sieć, bez stresu o utratę punktów. Odniesione kontuzje czy kartki w meczach towarzyskich nie będą miały wpływu na kolejne spotkania o stawkę, podobnie jak przegrana nie pogorszy pozycji klubu w tabeli. W ustawieniach spotkania towarzyskiego będziemy mogli też wybrać dodatkowe opcje takie jak wspomniane wcześniej dodatkowe zasady “Piłka fortuny”, “Król wzgórza”, “Bez zasad”, “Główki i woleje” i “Przetrwanie”. Poza nimi, zagramy też w dwie dostępne tylko w trybie FUT opcje “Maksymalne zgranie” i “Wymiany”.

Pierwszy ustawi zgranie drużynowe na maksymalną wartość 100 punktów, natomiast każdy zawodnik będzie miał tę statystykę ustawioną na 10. Pozwoli to przetestować nowe taktyki i jeszcze lepiej się bawić. Bardzo ciekawa jest także opcja “Wymiana”. Po jej wybraniu, na początku meczu “FIFA 20” zamieni losowo po 3 zawodników z każdej drużyny. Jeśli uda nam się strzelić gola takim zawodnikiem, otrzymamy nie jeden a dwa punkty za zdobytą bramkę.

Historia serii “FIFA”

“FIFA 20” to 27 gra z serii symulatorów piłkarskich tworzonych przez Electronic Arts. Tytuł po raz pierwszy pojawił się w 1993 roku i od razu zyskał popularność. Od tamtego czasu gracze na całym świecie przenoszą swoją pasję do piłki nożnej na ekrany komputerów i telewizory podłączone do konsol. Zwłaszcza w deszczowe jesienne dni, kiedy pogoda nie sprzyja trenowaniu rzutów karnych i kiwania przeciwników. Tytuł rozwinął się od tamtego czasu zarówno pod względem graficznym, jak i samej rozgrywki. Twórcy z każdą nową grą dodają kolejne elementy, a także modyfikują sposób, w jaki poruszają się zawodnicy po wirtualnej murawie.

E-sport wchodzi na stadiony

Od 2004 roku w FIFĘ rozgrywane są turnieje esportowe, w których zawodowi gracze z całego świata rywalizują między sobą. Rozgrywkami niedawno zainteresowały się także kluby sportowe. Sekcje “FIFY” mają takie drużyny jak PSG, Ajax, FC Barcelona, a także polskie: Legia Warszawa, Wisła Płock, Arka Gdynia i Piast Gliwice. Esportowy potencjał tego tytułu dostrzegli też politycy, którzy podkreślają sportowy rodowód tego tytułu. Z inicjatywy Prezydenta w maju powstała Narodowa Drużyna Esportu, której główną (i jak na razie jedyną) sekcją jest kadra “FIFA”. | CHIP

Więcej:eaFIFA