Harley-Davidson zacznie produkować rowery elektryczne

Moda na elektryczne pojazdy nie omija żadnego giganta motoryzacyjnego, nawet takiego, który przede wszystkim kojarzy się z głośnym rykiem spalinowego silnika. Harley-Davidson opublikował rendery trzech rowerów elektrycznych. Każdy z modeli wydaje się inny. Czarny wygląda na typowy rower górski z szerokimi oponami, a pozostałe dwa przypominają bliżej rowery miejskie czy też trekkingowe. Łączy je bateria schowana w ramie, silniki umiejscowione pośrodku konstrukcji, napęd pasowy i wielobiegowa tylna piasta.
harley-davidson
harley-davidson

harley-davidson
Jeden z projektów koncepcyjnych na elektryczny jednoślad (fot. Harley-Davidson)

Żadne szczegółowe dane nie zostały przedstawione, podobnie jak przybliżona data premiery. Firma zastrzegła również, że projekt może jeszcze przejść wiele zmian, dlatego raczej nie powinniśmy się spodziewać rychłego debiutu na rynku. Na oficjalnej stronie Harley-Davidson widzimy też kolejne elektryczne jednoślady. Wśród nich jest zaprojektowany z myślą o jeździe w mieście lekki skuter bez sprzęgła i zmiany biegów. Widać, że firma rozważa wiele różnych opcji.

Już w 2016 roku Harley-Davidson zapowiadał model motoru elektrycznego. Na tegorocznych targach CES pokazano działający pojazd o nazwie LiveWire, który rozpędza się do 100 km/h w 3 sekundy. Motor można zamówić w przedsprzedaży w zaporowej cenie 146 tys. zł. Według analityków z Mordor Intelligence rynek elektrycznych rowerów na świecie był wart 14,75 mld dolarów w 2018 roku. Do 2024 roku ma on osiągnąć wartość 18,65 mld dolarów.

Świat widziany z hulajnogi

Więcej:trendy