IBM otworzył Centrum Obliczeń Kwantowych. Każdy może z niego korzystać

Centrum Obliczeń Kwantowych IBM znajduje się w Poughkeepsie, w stanie Nowy Jork. Z możliwości komputerów można korzystać on-line, poprzez platformę IBM Q Experience. Aktualnie konta na niej ma ponad 150 tysięcy osób. Ponieważ zapotrzebowanie stale rośnie, w przyszłym miesiącu Centrum Obliczeń Kwantowych powiększy się o kolejne 4 komputery. Jeden z nich, to 53-kubitowa maszyna, największa spośród komercyjnie udostępnionych. Obliczenia na niej będą wykonywać badacze, programiści i użytkownicy biznesowi zgromadzeni w IBM Q Network, która pracuje nad rozwojem algorytmów kwantowych.
centrum obliczeń kwantowych IBM
centrum obliczeń kwantowych IBM

Z IBM Q Experience
Z IBM Q Experience można korzystać niezależnie od posiadanej wiedzy (graf. CHIP)

Dario Gil, dyrektor IBM Research, wytłumaczył strategię stojącą za udostępnianiem możliwości wykonywania obliczeń kwantowych. Przyznał, że chodzi o przeniesienie ich z pojedynczych eksperymentów naukowców do milionów badań prowadzonych przez użytkowników. Tych drugich wykonano już ponad 14 milionów. Między innymi dzięki nim możliwe są postępy w obliczeniach kwantowych. Mogą one przynieść nowe odkrycia naukowe w medycynie i pomóc w tworzeniu nowych materiałów. Komputery kwantowe mają też duże znaczenie dla biznesu. Dzięki udostępnionym systemom, IBM ma nadzieję ulepszyć również sposoby modelowania danych, które mogą przyczynić się do dokonywania lepszych inwestycji.

circuit composer
Circuit Composer w IBM Q Experience pozwala tworzyć własne algorytmy (graf. CHIP)

IBM w 2016 roku udostępnił naukowcom moc obliczeniową 5-kubitowego procesora kwantowego. Na początku 2019 dołączył do niego, zbudowany na bazie 20-kubitowego chipa, komputer przeznaczony do zastosowań komercyjnych. Po zalogowaniu w IBM Q Experience można skorzystać z narzędzi Circuit Composer i Quiskit. Pierwsze pozwala na stworzenie własnych, kwantowych algorytmów. Z pomocą instrukcji IBM można stworzyć swoje pierwsze, kwantowe “Hello World”. Oczywiście, są też pomoce dla bardziej doświadczonych. Za to Quiskit to otwartoźródłowa platforma programistyczna do obliczeń kwantowych. | CHIP

Warto przeczytać:

CES 2018: IBM przywiózł do Las Vegas 50-kubitowy komputer kwantowy >>
Stany kwantowe komputera >>