Oculus Connect 6: odłóż kontroler i dotknij wirtualnych przedmiotów

Już na początku 2020 roku posiadacze autonomicznych gogli Oculus Quest będą mogli odłożyć kontrolery. Zamiast nich, sterować będziemy za pomocą rąk, co jeszcze bardziej pozwoli zanurzyć się w wirtualnym świecie. Sztuczna inteligencja na podstawie obrazu z kamery rozpozna co chcemy zrobić. Dzięki temu będziemy w stanie chwytać wirtualne przedmioty i manipulować nimi w sposób bardziej intuicyjny i dokładny.
Oculus Connect 6: odłóż kontroler i dotknij wirtualnych przedmiotów

Widać, że inżynierowie Facebooka rozumieją ograniczenia dostępnych na rynku urządzeń VR. Z tego powodu krok po kroku Oculus wprowadza usprawnienia, które zwiększa tzw. immersyjność, czyli uczucie fizycznego przebywania w wirtualnym świecie. Z tego powodu firma zdecydowała o obraniu innej drogi i wprowadziła na rynek samodzielne gogle Oculus Quest i Oculus Go, które nie wymagają “uprzęży” w postaci kabla podłączonego do mocnego komputera. Teraz przyszła pora na sterowanie.

Ręce zamiast kontrolera i telepatyczne opaski

Trzymanie kontrolerów w postaci nieporęcznych dżojstików nie jest zbyt naturalne. Z tego powodu amerykańska firma eksperymentuje z innymi sposobami poruszania się w wirtualnym świecie. Wykorzystanie kamer zamontowanych w goglach wydaje się dobrym pomysłem, bo będziemy mogli wreszcie uwolnić ręce i dosłownie dotknąć cyfrowych przedmiotów, które zobaczymy za pomocą gogli. Oczywiście, prawdopodobnie ta technologia również ma swoje ograniczenia. Oculus jednak już teraz myśli nad innymi rozwiązaniami, takimi jak telepatyczne opaski. Tych jednak powinniśmy się spodziewać na jednej z kolejnych konferencji Oculusa. Póki co, Mark Zuckerberg ogłosił jedynie przejęcie firmy produkującej telepatyczne opaski CTRL-labs i zapewniając, że te urządzenia naprawdę działają.

Mark Zuckerberg ogłosił nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się produkcją opasek telepatycznych (fot. Oculus)

Oculus Link i wygodny menadżer plików

Po listopadowej aktualizacji oprogramowania, posiadacze gogli Oculus Quest będą mogli połączyć się z PC za pomocą kabla USB i uruchomić na nich programy i gry przeznaczone na Oculus Rift. To pozwoli cieszyć się znacznie większą ilością treści niż dotychczas, oczywiście za cenę przywiązania do komputera. Możemy spodziewać się także nowych aplikacji do obsługi wirtualnej telewizji. Z kolei wygodny menadżer plików Media Studio, pozwoli w łatwy sposób zarządzać nagraniami VR.

Większa integracja gogli VR z Facebookiem

W oprogramowaniu gogli pojawi sie platforma społecznościowa, która będzie zintegrowana z Facebookiem. Producent pracuje też nad wirtualnym światem Facebook Horizon dla gogoli Oculus Quest i Rift. Koncepcja nieco przypomina mi uwspółcześnioną wersję “Second Life”, czyli gry, w której mogliśmy robić wszystko i nawiązywać kontakty. Facebook Horizon pozwoli budować użytkownikom wirtualne miejsca, do których będą mogli zaprosić znajomych z całego świata. Facebook Horizon pojawi się w przyszłym roku.

https://youtu.be/Is8eXZco46Q

Muszę przyznać, że po konferencji Oculus Connect 6 jestem spokojny o rozwój wirtualnej rzeczywistości. Ta technologia prędzej czy później zagości w każdym domu, tak jak dziś wiele osób korzysta z kilkudziesięciocalowych telewizorów ciekłokrystalicznych. Nowe rozwiązania, które pokazał Facebook są krokiem w dobrą stronę i na pewno zachęcą także innych producentów do poszukiwań rozwiązań, które zwiększą zainteresowanie wirtualną rzeczywistością. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Niedługo włączysz Netflixa za pomocą myśli. Facebook kupił firmę produkującą opaski telepatyczne