Niedługo włączysz Netflixa za pomocą myśli. Facebook kupił firmę produkującą opaski telepatyczne

Portal społecznościowy Marka Zuckerberga kupił CTRL-labs. Firma założona przez twórcę przeglądarki Internet Explorer, Thomasa Reardona, zajmuje się obecnie projektowaniem kontrolerów w postaci opasek na nadgarstek, które potrafią... czytać w myślach.

Szef działu AR i VR w Facebooku, Andrew Bosworth, poinformował na swoim koncie w portalu społecznościowym o przejęciu firmy CTRL-labs. Według amerykańskie telewizji CNBC portal społecznościowy zapłacił miliard dolarów. Ta transakcja pomoże Facebookowi rozwijać kontrolery, które pozwolą sterować urządzeniami za pomocą myśli. Po założeniu opaski na nadgarstek wystarczy, że pomyślimy o danej czynności, takiej jak np. kliknięcie przycisku, albo poruszenie myszą, a urządzenie wykona polecenie.

We spend a lot of time trying to get our technology to do what we want rather than enjoying the people around us. We…

Opublikowany przez Andrew Bosworth (Boz) Poniedziałek, 23 września 2019

Po tym, gdy sobie wyobrazimy daną czynność, neurony z rdzenia kręgowego wysyłają sygnały elektryczne do mięśni (np. ręki). Co ważne, przekazują też intencję wykonania jej, co jest w stanie przechwycić urządzenie w postaci opaski na nadgarstku. To otwiera nowe możliwości. Według Bowrotha, będzie w niedalekiej przyszłości możliwe np. wysłanie zdjęcia znajomemu za pomocą prostego gestu, albo po prostu jeśli o tym pomyślimy.

Reklama

W 2014 roku Facebook za 2 miliardy dolarów kupił firmę Oculus VR zajmującą się produkcją gogli do wirtualnej rzeczywistości. Inwestycja w CTRL-Labs może pomóc rozwinąć również i tę technologię. Zamiast niewygodnych fizycznych kontrolerów, po założeniu opaski i gogli będziemy mogli jeszcze bardziej zanurzyć się w wirtualnym świecie i ingerować w niego za pomocą myśli. To sprawi, że wrażenia z gier czy innych aplikacji VR będą jeszcze bardziej realistyczne. Jak taka opaska działa w praktyce, możecie zobaczyć poniżej, na prezentacji jaką firma CTRL-labs przeprowadziła w ubiegłym roku:

O pracach Facebooka nad technologią umożliwiającą czytanie w myślach pisaliśmy na początku sierpnia. Badania nad podobną technologią wykorzystującą nieinwazyjną analizę sygnałów elektrycznych w ludzkim organizmie, finansuje też amerykańska agencja wojskowa DARPA. Z kolei założona przez Elona Muska firma Neuralink zamierza wszczepiać chętnym elektrody do mózgu, aby mogli komunikować się w ten sposób z komputerem i rozszerzać możliwości ludzkiego poznania. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Chińscy uczniowie pod czujnym okiem monitoringu EEG

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.