Papież Franciszek ostrzega przed technologicznym barbarzyństwem

Skończyła się konferencja “Dobro społeczne w epoce cyfrowej” w Watykanie. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Facebooka, Mozilli i Western Digital. Nie zabrakło też naukowców zajmujących się na co dzień nowoczesnymi technologiami. Konferencja została zorganizowana przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, a także Papieską Radę ds. Kultury.
Papież Franciszek ostrzega przed technologicznym barbarzyństwem

Etyka w technologii była najważniejszym tematem konferencji (graf. digitalage19.org)

Na spotkaniu przemawiał też papież Franciszek. Zauważył, że szybki rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji pociąga za sobą konsekwencje we wszystkich obszarach działalności człowieka. Szczególną uwagę zwrócił na jej możliwości w zakresie manipulowania opiniami. Papież nawiązał też do swojej drugiej encykliki – Laudato si’. Przypomniał, że korzyści z rozwoju technologii możemy osiągać tylko, jeśli działamy etycznie. Uznał, że w związku z tym, konieczne jest precyzyjne określenie zasad teoretycznych i praktycznych, którymi należy się kierować. W wypowiedzi papieża nie zabrakło również wzmianki o robotach. Co prawda docenił, że wykorzystuje się je do żmudnych prac. Jednak zauważył, że utrata pracy z tego powodu jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem.

Papież stwierdził, że gdyby postęp technologiczny przestał funkcjonować w zgodzie z dobrem społecznym, to byłaby to prosta droga do barbarzyństwa. W takim układzie najważniejsze byłoby to, co narzuci najsilniejszy.