Pracownicy Microsoftu i Amazonu dołączą do Globalnego Tygodnia Protestu dla Klimatu

Pledge to walk out with us: https://t.co/Ubcm6G2XWQ pic.twitter.com/vGmLIs9rnY
Amazon logo
Amazon logo

20 września pracownicy technologicznych gigantów w Seattle wezmą udział w demonstracji, która ma zwrócić uwagę na zmiany klimatu. Działania rozpoczęli pracownicy Amazonu, którzy mają trzy postulaty. Po pierwsze chcą, żeby firma nie przekazywała środków politykom i lobbystom zaprzeczającym zmianom klimatu. Drugie żądanie dotyczy tego, żeby Amazon przestał współpracować z firmami z branży paliw kopalnych. Domagają się też, aby ich pracodawca dążył do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w 2030 roku. Petycję w Amazonie w związku z biernością przedsiębiorstwa w sprawach zmian klimatu, podpisało już ponad 900 osób. Do pracowników koncernu dołączą również zatrudnieni w Microsofcie. Organizatorzy twierdzą, że wśród demonstrujących znajdą się też pracownicy Google’a.

– W Amazon podejmujemy liczne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. W naszej firmie pracują specjalne zespoły ds. zrównoważonego rozwoju, które od lat rozwijają inicjatywy mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko.  – komentuje biuro prasowe Amazonu. – Na początku tego roku ogłosiliśmy program „Dostawa Zero Emisji”, który zakłada, że docelowo ​​wszystkie przesyłki Amazon będą neutralne emisyjnie, z czego do 2030 roku osiągniemy poziom 50% wysyłek. Warto dodać, że w okresie ostatniej dekady, dzięki naszym zrównoważonym programom, wyeliminowaliśmy ponad 244 000 ton opakowań i 500 milionów kartonów. Aby umożliwić śledzenie postępów w naszych działaniach na rzecz klimatu oraz jako zobowiązanie do dzielenia się naszymi dobrymi praktykami na rzecz zrównoważonego rozwoju – jeszcze w tym roku udostępnimy opinii publicznej zarówno tzw. ślad węglowy firmy Amazon, jak i wszystkie programy związane z planami jego zmniejszenia. Chcemy podzielić się z innymi efektami naszego wieloletniego, szeroko zakrojonego projektu, którego celem jest opracowanie zaawansowanego modelu naukowego pozwalającego na dokładne mapowanie śladu węglowego, co umożliwi zespołom biznesowym identyfikować sposoby ograniczania zużycia węgla.

Manifestacja pracowników gigantów technologicznych przypada na Globalny Tydzień Protestu dla Klimatu, który będzie trwał od 20 do 27 września. Akcja jest inspirowana działalnością Grety Thunberg – szwedzkiej nastolatki, która pod budynkiem parlamentu strajkowała przeciwko bezczynności polityków wobec zmian klimatu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Szwajcarski startup ma pomysł, jak uporać się z globalnym ociepleniem