SpaceX: w przyszłym roku 24 starty rakiet z satelitami Starlink

Shotwell zaznaczyła, że jeszcze w tym roku SpaceX planuje od 7 lub 8 startów rakiet. 4 z nich mogą dotyczyć satelitów Starlink. Jednak zanim do tego dojdzie, firma Elona Muska w pierwszej kolejności zamierza wywiązać się z zobowiązań wobec klientów. Z kolei w 2020 roku, SpaceX planuje dwa razy w miesiącu dostarczać na niską orbitę okołoziemską swoje satelity komunikacyjne. Nie wiemy, czy w tym celu firma zamierza wykorzystać rakiety Falcon 9, czy może większe Falcon Heavy.
SpaceX: w przyszłym roku 24 starty rakiet z satelitami Starlink

Głównym klientem SpaceX jest NASA, jednak firma Elona Muska ma podpisane kontrakty także z ministerstwem obrony Korei Południowej oraz z japońską telewizja satelitarną JSAT i amerykańskim radiem Sirius XM. Podczas paryskiej konferencji, Gwynne Shotwell poinformowała też o podpisaniu kolejnego kontraktu z SES, czyli jednym z największych operatorów satelitarnych na świecie. SpaceX w 2021 roku dwoma rakietami Falcon 9 dostarczy na średnią orbitę okołoziemską (MEO) łącznie 7 satelitów O3b mPower, które zapewnią przesył danych na poziomie 10 terabitów na sekundę.

60 satelitów trafiło na orbitę Ziemi w ramach projektu Starlink

Zapowiedzi Shotwell są ambitne biorąc pod uwagę, że do tej pory SpaceX wystrzeliło zaledwie 10 rakiet na orbitę okołoziemską z planowanych 25 startów w tym roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że za opóźnienia odpowiadają w tym wypadku klienci, którzy nie zdążyli przygotować swoich urządzeń na czas. Wygląda jednak na to, że amerykańska firma kosmiczna planuje zwiększyć tempo, zwłaszcza, że na niskiej orbicie okołoziemskiej ma się znaleźć wkrótce konstelacja 12 tysięcy satelitów Starlink. Pierwsze 60 z nich SpaceX wystrzeliło pod koniec maja. Z kolei na początku września firma złożyła wniosek do amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności o pozwolenie na wykorzystanie większej liczby orbit, po których miałyby się poruszać satelity telekomunikacyjne. | CHIP

SpaceX chce umieścić satelity Starlink na większej liczbie orbit