Światłowód w każdym budynku w Polsce i rozwój 5G. PIS pokazało program wyborczy

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło dziś swój program. Rządząca partia proponuje doprowadzenie światłowodu do każdego budynku w Polsce. Będzie to możliwe m.in. dzięki stworzeniu Funduszu Szerokopasmowego, który pozwoli na dofinansowanie budowy i rozwój sieci telekomunikacyjnych. Kolejnym punktem jest wsparcie gmin w upowszechnianiu publicznego dostępu do internetu. PIS planuje przeznaczyć 120 mln zł na bony dla miejscowości, które zdecydują się rozbudować swoją infrastrukturę. Zgodnie z programem, takie dofinansowanie ma sprawić, że w Polsce pojawi się 19 tys. nowych hotspotów. Szybki internet dostaną też wszystkie szkoły w kraju. PIS zamierza przyłączyć do sieci światłowodowej wszystkie Gminne Ośrodki Kultury, a także wyposażyć je w niezbędny sprzęt i prowadzić w nich szkolenia z kompetencji cyfrowych.
pis program internet
pis program internet

Rozwój sieci 5G i przemysłu 4.0

Prawo i Sprawiedliwość chce się skoncentrować na rozwoju sieci 5G, co zostało zawarte w programie wyborczym:

Wkrótce sieć 5G stanie się kręgosłupem naszych gospodarek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości już dzisiaj wychodzi naprzeciw tej rewolucji. Zakładamy, że już w 2020 roku w dwóch miastach w Polsce, a do końca 2023 roku w większości miast będzie działać sieć 5G. Z uwagi na fundamentalne znaczenie sieci 5G dla bezpieczeństwa informatycznego Państwa doprowadzimy do sytuacji, w której kontrolę nad siecią będzie pełniła polska firma. Na tym etapie nie przesądzamy jaka to będzie firma. Dzięki tym rozwiązaniom, Polska znajdzie się wśród światowych liderów rozwiązań cyfrowych. Właśnie w Polsce będzie mógł rozwijać się przemysł 4.0, a obywatele na co dzień będą mogli bez przeszkód korzystać z najszybszego mobilnego Internetu, rozwiązań smart city, telemedycyny i wielu innych usług cyfrowych.

Politykom partii rządzącej nie umknął też rozwój sztucznej inteligencji. PiS twierdzi, że do 2025 roku “doprowadzi do stworzenia” 700 firm działających w tym obszarze. Aby tak jednak się stało, niezbędne będzie duże wsparcie merytoryczne. Dlatego w Polsce powstaną 3 Wirtualne Instytuty Badawcze. W programie PIS obiecuje też wsparcie rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych w firmach.  Politycy partii zauważają ponadto, że PiS było przeciwne wprowadzeniu tzw. ACTA2  i zamierza dalej sprzeciwiać się ograniczaniu wolności w mediach.

6 września swoje postulaty przedstawiła Koalicja Obywatelska. Wśród nich znalazł się m.in. pomysł dotyczący 365 GB internetu dla młodych osób. Wcześniej politycy PO zapowiadali wprowadzenie głosowania przez internet.

Więcej:bezcatnews