Telewizory 8K z obowiązkowym złączem HDMI 2.1

Na sklepowych półkach nie widać jeszcze wielu telewizorów 8K, ale wystarczy przejść się po dowolnych targach technologicznych, by zauważyć, że jest to gorący trend. Producentom tych urządzeń zależy na tym, by jak najszybciej wprowadzić pod strzechy nową technologię. By tak się jednak stało, należy najpierw ujednolicić standardy. Tę specyfikację udało się właśnie ustalić organizacji 8K Association, w skład której wchodzą m.in. Samsung Electronics, Samsung Display, Panasonic, TCL, Intel i Hisense.
8K
8K

Zgodnie z ustalonymi kryteriami, telewizory 8K będą musiały mieć rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli przy 24, 30 lub 60 klatkach na sekundę. Szczytowa luminancja powinna wynosić powyżej 600 nitów. Do obsługiwania treści ma być wykorzystywany kodek HEVC. Obowiązkowym interfejsem zaś będzie HDMI 2.1. Stowarzyszenie uchwaliło także standard dla szczegółowych danych dotyczących głębi kolorów, poziomów czerni czy HDR, ale nie zostały one podane do wiadomości publicznej.

The Wall Luxury – 292-calowy, modułowy telewizor 8K Samsunga

Według raportu WitsView w 2018 roku sprzedało się 219 milionów telewizorów. Szacuje się, że z uwagi na nową fabrykę Sharpa i tańsze ceny w tym roku sprzedaż wzrośnie przynajmniej o 1,6%. Segment telewizorów 4K wynosi już ponad 50% całego rynku. Analitycy z WitsView prognozują, że sprzedaż odbiorników 8K w tym roku wyniesie 0,2% udziałów. W Polsce można już kupić m.in. 75-calowy telewizor Samsung QLED QE75Q950R o rozdzielczości 8K (sprawdź aktualną cenę). | CHIP

Po apelu twórców Mission Impossible i Gwiezdnych Wojen o tryb reżyserski…