10 gier, przez które nie zaśniecie w Halloween

Seria “Silent Hill” to już klasyka gatunku. Powstało kilkanaście gier na różne platformy sprzętowe, a także dwa filmy. Akcja rozgrywa się w tytułowym “cichym” miasteczku nad fikcyjnym jeziorem Toluca w Stanach Zjednoczonych. W horrorze pojawiają się potwory, które są odzwierciedleniem lęków i złych uczynków bohaterów. Tu polecamy szczególnie drugą część z 2001 roku. Oczywiście, o ile nie przeraża was grafika sprzed 20 lat i klaustrofobiczne pomieszczenia z zamkniętymi drzwiami.
10 gier, przez które nie zaśniecie w Halloween

10. “Silent Hill 2”

9. “Until Dawn”

Przygodowy horror studia Supermassive Games na PlayStation 4 opowiada o ośmiorgu nastolatków, którzy spotkali się w rocznicę tajemniczego zaginięcia dwóch koleżanek. I jak już zapewne się domyślacie, naszym celem będzie przetrwać kiedy pojawi się niebezpieczeństwo. W grze sterujemy na przemian poszczególnymi bohaterami, a podejmowane decyzje mają wpływ na to, ile osób przetrwa do rana.

8. “Layers of Fear”

“Layers of Fear” to horror z 2016 roku na PC i PlayStation 4 autorstwa krakowskiego studia Bloober Team, którego akcja umieszczona została w XIX wieku. Świat przedstawiony w grze obserwujemy z pierwszej osoby, wcielając się w chorego psychicznie malarza. W grze nie używamy broni, a rozgrywka opiera się na rozwiązywaniu zagadek i eksplorowaniu posiadłości głównego bohatera. W produkcji nie zabrakło muzyki klasycznej, za pomocą której twórcy budują napięcie i mroczny klimat opowieści.

7. “SOMA”

W grze “SOMA” zwiedzamy tajemnicze podwodne laboratorium, którego pracownicy zostali zabici przez sztuczną inteligencję. Wcielamy się w postać Simona Jarreta, pacjenta, który po operacji mózgu budzi się w tym niezwykłym miejscu. W grze spotkamy wiele zagadek, a na naszej drodze stanie wiele potworów, które opanowały placówkę i przed którymi będziemy musieli się skryć. Gra dostępna jest na PC i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.

6. “Outlast”

“Outlast” to pierwszoosobowy horror, którego akcja toczy się w opuszczonym zakładzie dla obłąkanych, który został przekształcony w placówkę badawczą. W grze wcielamy się w dziennikarza, który ma za zadanie sprawdzić co się dzieje w budynku. Do dyspozycji mamy jedynie kamerę, a dość szybko okazuje się, że po ośrodku biegają monstra. Naszym celem jest przeżyć, unikając za wszelką cenę zagrożeń. Gra doczekała się dodatku “Whistleblower”, a także drugiej części. W tytuł zagramy na PC, a także konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

5. “Resident Evil 7: Biohazard”

Seria “Resident Evil” ma wielu fanów. W 7 części wcielamy się w Ethana Wintersa, który wyrusza w poszukiwaniu żony do opuszczonej rezydencji. Ten tytuł nieco różni się od tego, do czego przyzwyczaił nas Capcom. Japońska firma tym razem postawiła na większa eksplorację niż bezpośrednią walkę, choć i tej nie zabraknie. Zmienił się też sposób wyświetlania rozgrywki. Zamiast tradycyjnego trzecioosobowego widoku, świat przedstawiony widzimy oczami głównego bohatera. W “Resident Evil 7: Biohazard” zagramy na PC i konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

4. “Blair Witch”

“Blair Witch” to gra wyprodukowana przez wspomniane wcześniej polskie studio Bloober Team na PC i Xboxa One, która oparta jest na fabule znanego horroru z 1999 roku. Z wiedźmą z Blair, a także z własnymi demonami, tym razem zmierzy się detektyw Ellis, były policjant, który bierze udział w poszukiwaniach zaginionego dziecka w lesie Black Hills. Towarzyszyć nam będzie pies o imieniu Bullet, któremu możemy wydawać komendy i nagradzać.

3. “Alien: Isolation”

Gra “Alien: Isolation” to kontynuacja hitowego horroru science-fiction, czyli “Obcy: Ośmy Pasażer Nostromo”. W grze wcielamy się w Amandę, córkę Ellen Ripley granej w filmie Ridleya Scotta przez Sigourney Weaver. Twórcy gry ze studia Creative Assembly oddali klimat pierwowzoru. Podczas rozgrywki będziemy mogli zatem poczuć się jak skrywająca się w kątach statku przed polującym na nas ksenomorfem ofiara. Tytuł pojawił się na PC, Nintendo Switch, Xboxie One, Xboxie 360, PlayStation 4, a także PlayStation 3.

2. “Blood: Fresh Supply”

Tytuł z 1997 roku, który starzeje się z godnością. “Blood” doczekał się odświeżonej wersji, wykonanej przez Nightdive Studios we współpracy z Atari. To jednocześnie jedyny shooter w zestawieniu. I choć tło fabularne jest tu drugorzędne, a bardziej chodzi o zabawę płynącą z używania nietypowych broni jak widły czy dynamit, to zarówno mroczni przeciwnicy czający się z każdej strony, jak i efekty dźwiękowe mogą podnieść poziom adrenaliny.

1. “Amnesia: The Dark Descent”

W horrorze autorstwa studia Frictional Games wyraźnie widać inspiracje twórczością amerykańskiego pisarza Howarda Phillipsa Lovecrafta. Gra przenosi nas do pruskiego zamku Brennenburg, do roku 1839. Wcielamy się w postać Daniela, który z jakiegoś powodu sam pozbawił się pamięci i obudził w tym dziwnym miejscu. Z notatek dowiadujemy się, że musimy zejść do podziemi i zabić niejakiego barona Aleksandra. Podczas tej przechadzki czekają na nas… zgadliście – czyhające potwory, przed którymi będziemy musieli się kryć. Gra pełna jest zagadek, a ciągły klimat zagrożenia skutecznie podnosi tętno. Tytuł doczekał się kontynuacji “Amnesia: Justine”, w której główną bohaterką jest kobietą.

Nie zapomnijcie podzielić się z nami w komentarzach, jakie są wasze ulubione przerażające gry, przez które nie mogliście zmrużyć oczu. | CHIP

A PRZY OKAZJI PRZYPOMINAMY:

BeeMee – społecznościowy eksperyment MIT z okazji Halloween

Więcej:horrory