10 gier, przez które nie zaśniecie w Halloween

Niezależnie, czy należycie do osób, które obchodzą amerykańskie Halloween, czy też rodzime Dziady, 31 października warto wczuć się w atmosferę tej tradycji. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 strasznych gier, które nie pozwolą wam zasnąć, nawet po wyłączeniu monitora.

10. „Silent Hill 2”

Seria „Silent Hill” to już klasyka gatunku. Powstało kilkanaście gier na różne platformy sprzętowe, a także dwa filmy. Akcja rozgrywa się w tytułowym „cichym” miasteczku nad fikcyjnym jeziorem Toluca w Stanach Zjednoczonych. W horrorze pojawiają się potwory, które są odzwierciedleniem lęków i złych uczynków bohaterów. Tu polecamy szczególnie drugą część z 2001 roku. Oczywiście, o ile nie przeraża was grafika sprzed 20 lat i klaustrofobiczne pomieszczenia z zamkniętymi drzwiami.

9. „Until Dawn”

Przygodowy horror studia Supermassive Games na PlayStation 4 opowiada o ośmiorgu nastolatków, którzy spotkali się w rocznicę tajemniczego zaginięcia dwóch koleżanek. I jak już zapewne się domyślacie, naszym celem będzie przetrwać kiedy pojawi się niebezpieczeństwo. W grze sterujemy na przemian poszczególnymi bohaterami, a podejmowane decyzje mają wpływ na to, ile osób przetrwa do rana.

8. „Layers of Fear”

„Layers of Fear” to horror z 2016 roku na PC i PlayStation 4 autorstwa krakowskiego studia Bloober Team, którego akcja umieszczona została w XIX wieku. Świat przedstawiony w grze obserwujemy z pierwszej osoby, wcielając się w chorego psychicznie malarza. W grze nie używamy broni, a rozgrywka opiera się na rozwiązywaniu zagadek i eksplorowaniu posiadłości głównego bohatera. W produkcji nie zabrakło muzyki klasycznej, za pomocą której twórcy budują napięcie i mroczny klimat opowieści.

7. „SOMA”

W grze „SOMA” zwiedzamy tajemnicze podwodne laboratorium, którego pracownicy zostali zabici przez sztuczną inteligencję. Wcielamy się w postać Simona Jarreta, pacjenta, który po operacji mózgu budzi się w tym niezwykłym miejscu. W grze spotkamy wiele zagadek, a na naszej drodze stanie wiele potworów, które opanowały placówkę i przed którymi będziemy musieli się skryć. Gra dostępna jest na PC i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.

6. „Outlast”

„Outlast” to pierwszoosobowy horror, którego akcja toczy się w opuszczonym zakładzie dla obłąkanych, który został przekształcony w placówkę badawczą. W grze wcielamy się w dziennikarza, który ma za zadanie sprawdzić co się dzieje w budynku. Do dyspozycji mamy jedynie kamerę, a dość szybko okazuje się, że po ośrodku biegają monstra. Naszym celem jest przeżyć, unikając za wszelką cenę zagrożeń. Gra doczekała się dodatku „Whistleblower”, a także drugiej części. W tytuł zagramy na PC, a także konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

5. „Resident Evil 7: Biohazard”

Seria „Resident Evil” ma wielu fanów. W 7 części wcielamy się w Ethana Wintersa, który wyrusza w poszukiwaniu żony do opuszczonej rezydencji. Ten tytuł nieco różni się od tego, do czego przyzwyczaił nas Capcom. Japońska firma tym razem postawiła na większa eksplorację niż bezpośrednią walkę, choć i tej nie zabraknie. Zmienił się też sposób wyświetlania rozgrywki. Zamiast tradycyjnego trzecioosobowego widoku, świat przedstawiony widzimy oczami głównego bohatera. W „Resident Evil 7: Biohazard” zagramy na PC i konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

4. „Blair Witch”

„Blair Witch” to gra wyprodukowana przez wspomniane wcześniej polskie studio Bloober Team na PC i Xboxa One, która oparta jest na fabule znanego horroru z 1999 roku. Z wiedźmą z Blair, a także z własnymi demonami, tym razem zmierzy się detektyw Ellis, były policjant, który bierze udział w poszukiwaniach zaginionego dziecka w lesie Black Hills. Towarzyszyć nam będzie pies o imieniu Bullet, któremu możemy wydawać komendy i nagradzać.

3. „Alien: Isolation”

Gra „Alien: Isolation” to kontynuacja hitowego horroru science-fiction, czyli „Obcy: Ośmy Pasażer Nostromo”. W grze wcielamy się w Amandę, córkę Ellen Ripley granej w filmie Ridleya Scotta przez Sigourney Weaver. Twórcy gry ze studia Creative Assembly oddali klimat pierwowzoru. Podczas rozgrywki będziemy mogli zatem poczuć się jak skrywająca się w kątach statku przed polującym na nas ksenomorfem ofiara. Tytuł pojawił się na PC, Nintendo Switch, Xboxie One, Xboxie 360, PlayStation 4, a także PlayStation 3.

2. „Blood: Fresh Supply”

Tytuł z 1997 roku, który starzeje się z godnością. „Blood” doczekał się odświeżonej wersji, wykonanej przez Nightdive Studios we współpracy z Atari. To jednocześnie jedyny shooter w zestawieniu. I choć tło fabularne jest tu drugorzędne, a bardziej chodzi o zabawę płynącą z używania nietypowych broni jak widły czy dynamit, to zarówno mroczni przeciwnicy czający się z każdej strony, jak i efekty dźwiękowe mogą podnieść poziom adrenaliny.

1. „Amnesia: The Dark Descent”

W horrorze autorstwa studia Frictional Games wyraźnie widać inspiracje twórczością amerykańskiego pisarza Howarda Phillipsa Lovecrafta. Gra przenosi nas do pruskiego zamku Brennenburg, do roku 1839. Wcielamy się w postać Daniela, który z jakiegoś powodu sam pozbawił się pamięci i obudził w tym dziwnym miejscu. Z notatek dowiadujemy się, że musimy zejść do podziemi i zabić niejakiego barona Aleksandra. Podczas tej przechadzki czekają na nas… zgadliście – czyhające potwory, przed którymi będziemy musieli się kryć. Gra pełna jest zagadek, a ciągły klimat zagrożenia skutecznie podnosi tętno. Tytuł doczekał się kontynuacji „Amnesia: Justine”, w której główną bohaterką jest kobietą.

Nie zapomnijcie podzielić się z nami w komentarzach, jakie są wasze ulubione przerażające gry, przez które nie mogliście zmrużyć oczu. | CHIP

A PRZY OKAZJI PRZYPOMINAMY:

BeeMee – społecznościowy eksperyment MIT z okazji Halloween

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.