Blizzard zawiesił zawodnika Hearthstone

Zdarzenie miało miejsce podczas azjatyckiego turnieju z cyklu “Hearthstone Grandmasters”. Chung “blitzchung” Ng Wai założył maskę przeciwgazową, w ten sposób wyrażając solidarność z protestującymi obywatelami Hong Kongu. Władze tego regionu w ubiegłym tygodniu zakazały zasłaniania twarzy, argumentując decyzję koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa. Protestujący obawiając się prześladowań, zakładają maski, kaptury i czapki. Niszczą też kamery monitoringu miejskiego. Wszystko po to, by utrudnić władzom rozpoznanie twarzy.
Hearthstone

Hearthstone Gamemaster

Aktualizacja (12.10.2019): Blizzard złagodził karę dla zawodnika z Hongkongu.

Blizzard zastosował bardzo surową karę, powołując się na punkt regulaminu turnieju “Hearthstone Grandmasters“, który zakazuje obrażania publiczności i narażania na szwank wizerunku producenta gry. Chung “blitzchung” Ng Wai nie będzie mógł uczestniczyć w rozgrywkach “Hearthstone” do 5 października 2020 roku. Organizator rozgrywek zapowiedział też przywołanie do porządku dwóch komentatorów ze studia w Taipei, którzy wybuchli śmiechem podczas zdarzenia po czym zaczęli bić brawo. Nagranie meczu wraz z wywiadem zostało też usunięte. Producent “Hearthstone” jednocześnie zaznaczył w oświadczeniu, że nie zabrania graczom wyrażania swoich przekonań i opinii, jednak podczas zawodów e-sportowych muszą stosować się do zasad.

Podobne restrykcyjne zasady w cenzurowaniu wypowiedzi zawodników od dawna stosowane są przez federacje sportowe takie jak FIFA i MKOl. Zawody esportowe transmitowane są zazwyczaj na żywo w sieci, co w ostatnich latach stało się furtką do omijania cenzury i mówienia o sprawach, o których władze wolałyby milczeć. M.in. z tego powodu władze Chin zablokowały serwis Twitch, który umożliwia pisanie komentarzy na czacie podczas dużych rozgrywek esportowych. Mimo to, podczas zorganizowanego w Szanghaju tegorocznego turnieju The International w “Dotę 2″, moderatorzy nie nadążali za usuwaniem komentarzy wyrażających wsparcie dla protestujących od czerwca mieszkańców Hongkongu. | CHIP

[offers keywords=”hearthstone”]

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://www.chip.pl/2019/08/protestujacy-w-hongkongu-niszcza-monitoring-miejski/