Hearthstone
Hearthstone Gamemaster

Blizzard zawiesił zawodnika Hearthstone

Za poparcie protestów w Hong Kongu.

Aktualizacja (12.10.2019): Blizzard złagodził karę dla zawodnika z Hongkongu.

Zdarzenie miało miejsce podczas azjatyckiego turnieju z cyklu „Hearthstone Grandmasters”. Chung „blitzchung” Ng Wai założył maskę przeciwgazową, w ten sposób wyrażając solidarność z protestującymi obywatelami Hong Kongu. Władze tego regionu w ubiegłym tygodniu zakazały zasłaniania twarzy, argumentując decyzję koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa. Protestujący obawiając się prześladowań, zakładają maski, kaptury i czapki. Niszczą też kamery monitoringu miejskiego. Wszystko po to, by utrudnić władzom rozpoznanie twarzy.

Blizzard zastosował bardzo surową karę, powołując się na punkt regulaminu turnieju „Hearthstone Grandmasters„, który zakazuje obrażania publiczności i narażania na szwank wizerunku producenta gry. Chung „blitzchung” Ng Wai nie będzie mógł uczestniczyć w rozgrywkach „Hearthstone” do 5 października 2020 roku. Organizator rozgrywek zapowiedział też przywołanie do porządku dwóch komentatorów ze studia w Taipei, którzy wybuchli śmiechem podczas zdarzenia po czym zaczęli bić brawo. Nagranie meczu wraz z wywiadem zostało też usunięte. Producent „Hearthstone” jednocześnie zaznaczył w oświadczeniu, że nie zabrania graczom wyrażania swoich przekonań i opinii, jednak podczas zawodów e-sportowych muszą stosować się do zasad.

Podobne restrykcyjne zasady w cenzurowaniu wypowiedzi zawodników od dawna stosowane są przez federacje sportowe takie jak FIFA i MKOl. Zawody esportowe transmitowane są zazwyczaj na żywo w sieci, co w ostatnich latach stało się furtką do omijania cenzury i mówienia o sprawach, o których władze wolałyby milczeć. M.in. z tego powodu władze Chin zablokowały serwis Twitch, który umożliwia pisanie komentarzy na czacie podczas dużych rozgrywek esportowych. Mimo to, podczas zorganizowanego w Szanghaju tegorocznego turnieju The International w „Dotę 2”, moderatorzy nie nadążali za usuwaniem komentarzy wyrażających wsparcie dla protestujących od czerwca mieszkańców Hongkongu. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Protestujący w Hongkongu niszczą monitoring miejski