Czy powstanie pierwszy w Polsce reaktor jądrowy?

Koncern GE Hitachi Nuclear Energy ogłosił współpracę z Grupą Synthos należącą Michała Sołowowa. Efektem podpisania porozumienia ma być budowa w ciągu dekady pierwszego polskiego reaktora jądrowego o mocy 300 megawatów.
reaktor
elektrownia atomowa

Wspólnym celem obu firm jest uruchomienie małego modułowego reaktora jądrowego GEH BWRX-300 w Polsce. Firma Synthos, będąca m.in. producentem kauczuku syntetycznego poszukuje bowiem źródła taniej,  wolnej od emisji dwutlenku węgla energii elektrycznej z niezawodnego źródła. W protokole ustaleń podpisanym przez GEH i Synthos firmy zgodziły się zbadać potencjał budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH w Polsce. Reaktor jądrowy będzie mieć moc 300 megawatów.

[banner slot=”text”]

Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji – przekazał w oświadczeniu dotyczącym porozumienia Michał Sołowow, właściciel Synthos. Dodał też: Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i naród

Proszę zauważyć, że Polska jest jedynym krajem w regionie, która nie ma elektrowni atomowej. Jesteśmy otoczeni przez kraje, z których każdy ma elektrownie atomową poczynając od obwodu kaliningradzkiego, poprzez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Czechy, Niemcy. W Szwecji i Finlandii także mają elektrownie atomowe – skomentował informacje o porozumieniu minister Jerzy Kwieciński w Polskim Radiu 24.

Nieco mniej entuzjastycznie podchodzi do sprawy Ministerstwo Energii, które na łamach Pulsu Biznesu skomentowało plany polskiego biznesmena. W stanowisku przesłanym do “Pulsu Biznesu” podkreśla, że nigdzie nie zakończyło się też choćby wstępne licencjonowanie projektu oraz, że do tej pory w żadnym kraju nie powstał choćby prototyp czy moduł testowy.

Podobnego zdania jest też Adam Rajewski z Zakładu Termodynamiki Politechniki Warszawskiej . Według niego małe modułowe reaktory nie są alternatywą dla dużych bloków jądrowych. – To obecnie konstrukcje z papieru – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl. Polecamy cały wywiad.

BWRX-300 to chłodzony wodą mały reaktor modułowy o obiegu 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa. Dzięki uproszczeniu projektu przez inżynierów GEH koszt instalacji reaktora może być nawet o 60 proc. niższy niż innych reaktorów tego typu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Cień Czarnobyla

Więcej:energia