IBM: Google nie osiągnęło kwantowej supremacji

We wrześniu na stronie NASA przez chwilę można było znaleźć informacje o tym, że Google osiągnęło kwantową supremację. Zgodnie z przekazanymi danymi, 53-kubitowy procesor Sycamore potrzebował 3 minut na to, czego klasyczne komputery nie obliczyłyby przez 10 tys. lat. IBM przekonuje jednak, że Google nieco naciągnęło wyniki. Według badaczy firmy, klasycznym komputerom wystarczy w najgorszym wypadku 36 godzin. Co więcej, wyniki ich obliczeń były dokładniejsze. Dlatego na tę chwilę nie ma mowy o kwantowej supremacji, czyli o sytuacji, w której wydajność obliczeniowa komputera kwantowego będzie znacznie wyższa od komputerów klasycznych.
Google
Google

Aktualizacja: Google nie wycofuje się ze stwierdzenia o osiągnięciu kwantowej supremacji.

Cytowany przed Wired, profesor Jonathan P. Dowling z Uniwersytetu Stanu Luizjana, wskazuje, że Google wybrało zadanie, które – według niego – będzie trudne do wykonania dla klasycznej maszyny. Tymczasem IBM wykazał, że wcale nie jest ono aż tak wymagające.

summit superkomputer ibm
Badacze z IBM zdementowali doniesienia wykorzystując superkomputer Summit z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych (graf. Wikipedia)

IBM radzi też podchodzić sceptycznie do samego terminu “kwantowej supremacji”. I to nie tylko dlatego, że może się kojarzyć politycznie. Po prostu to pojęcie jest źle rozumiane i zazwyczaj wprowadza w błąd. Nie chodzi tu o jednostkowy przypadek z informacją o przełomie Google’a na stronie NASA, bo ta zniknęła dość szybko. Bardziej istotne jest, że komputery kwantowe nigdy nie będą dominowały nad klasycznymi maszynami. Będą raczej ze sobą współpracować z uwagi na to, że jedne i drugie mają swoje mocne i słabe strony.

[banner slot=”text”]

W ubiegłym miesiącu IBM otworzył Centrum Obliczeń Kwantowych. Znajduje się ono w Poughkeepsie w Stanach Zjednoczonych. Jednak z jego możliwości może skorzystać każdy. Wystarczy zarejestrować się na platformie IBM Q Experience. Osoby, które do tej pory nie miały nic wspólnego z obliczeniami kwantowymi, mogą skorzystać z darmowych pomocy – podręcznika, a także poradnika na YouTubie “Coding With Qiskit”. | CHIP

Przy okazji warto zajrzeć też do naszego okładkowego artykułu:

Stany Kwantowe Komputera