Na dyskach twardych z drugiej ręki często są dane poprzedniego właściciela

Dysk twardy należy przed sprzedażą wyczyścić. To oczywiste. Okazuje się jednak, że robimy to nieumiejętnie. Ostatnie badania firmy Comparitech dowodzą, że prawie 60% używanych dysków twardych przechowuje dane zapisane przez poprzednich właścicieli. Zanim więc sprzedacie swój dysk
Dysk twardy
Dysk twardy

Badanie, zlecone przez firmę Comparitech, przeprowadzone zostało przez University of Hertfordshire. Naukowcy sprawdzili zawartość 200 używanych dysków twardych, kupionym m.in. na aukcjach internetowych. Aż 60 proc. z nich nie zostało dokładnie wyczyszczonych. Wiele zawierało bardzo poufne dane – skany dokumentów osobistych, dokumenty podatkowe oraz wyjątkowo prywatne zdjęcia. Jedynie 26 proc. dysków zostało dokładnie wyczyszczonych i nie można z nich odzyskać danych. Natomiast 16 proc. było uszkodzonych i nie dało się odczytać z nich żadnych danych. Najbardziej zdumiewające było to, że co szósta osoba sprzedająca własny dysk nawet nie spróbowała usunąć danych.

Ekspert z ESET radzi, by przed sprzedażą dysku skorzystać z jednego z dostępnych za darmo w Internecie narzędzi, które wielokrotnie nadpisze dysk losowymi ciągami zer i jedynek. Uniemożliwi to odzyskanie pierwotnie zapisanych na nim danych. Oczywiście przed taką czynnością należy wykonać kopię wszystkich znajdujących się na dysku wartościowych dla nas plików. Komplementarnym rozwiązaniem jest szyfrowanie zawartości dysku, które zabezpiecza nasze dane przed niepowołanym dostępem.

Jeśli jednak chcecie mieć całkowitą pewność, że usunęliście wszystkie dane, skorzystajcie z naszego poradnika “Jak zniszczyć dane”.

ZDECYDOWANIE WARTO PRZECZYTAĆ:

PORADNIK: jak zniszczyć dane?