Sbierbank – największy rosyjski bank nie upilnował danych

Jak donosi dziennik Kommiersant w jednym z największych rosyjskich banków Sbierbank (Sbierbank Rossii Сбербанк России) doszło do wycieku danych dotyczących aż 60 mln kart klientów. Sam bank twierdzi, że mowa jest o danych zaledwie 200 klientów. Roskomnadzor zażądał wyjaśnień od Sbierbanku. Zarząd ma ustalić kto jest odpowiedzialny za wyciek, jaka jest faktyczna skala poszkodowanych i co zostało zrobione, by naprawić skutek wycieku. Roskomnadzor poinormował, że bazy z danymi nie znajdują się w ogólnym dostępie. Owszem, nie znajdują się, bowiem forum internetowe, na którym według Kommiersanta można było je kupić zostało już zablokowane przez rosyjski urząd.
Sbierbank
Sbierbank – największy rosyjski bank.

W oficjalnym komunikacie zarząd banku oświadczył: Informacje o możliwej większej skali wycieku (danych) są sprawdzane przez służby bezpieczeństwa i w obecnym momencie nie zostały potwierdzone“. Jednocześnie Sbierbank zapewnił, że chodzi doszło do wycieku danych technicznych, które dotyczą loginów i haseł, oraz że pieniądze klientów są bezpieczne.

W Sbierbanku trwa postępowanie sprawdzające przyczyny wycieku. Sbierbank Rosii jest największym bankiem w Rosji, a w zasadzie w całej Europie Wschodniej. Po 2012 r. rosyjski bank rozpoczął ekspansję i pojawił się w innych krajach europejskich. Działa w nich jako Sberbank Europe, z siedzibą w Wiedniu. Rosyjski bank planował także wejście do Polski, ale ostatecznie do tego nie doszło. Na przeszkodzie stanęły zapewne sankcje, które w sierpniu 2014 r. dotknęły rosyjskie instytucje, w tym finansowe, a które były konsekwencją aneksji Krymu oraz okupacji Doniecka. Sankcje nałożyła Unia Europejska, dołączył sie także amerykański Departament Skarbu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Rosja gotowa na odcięcie od ogólnoświatowego internetu

Więcej:haker