Spędzasz za dużo czasu z telefonem? Google stworzyło kilka aplikacji, które mogą ci pomóc

W ramach walki z fonoholizmem Google uruchomiło eksperyment związany z cyfrowym samopoczuciem. Firma stworzyła programy, które w zamiarze mają ograniczyć bezmyślne ślęczenie nad telefonami. Dodatkowo, Google zachęca też programistów do przyłączenia się do akcji i tworzenia aplikacji z myślą o tym, żeby ułatwić użytkownikom włączanie się do rzeczywistości. Żeby ułatwić pracę, koncern udostępnił niezbędny kod na GitHubie.
Spędzasz za dużo czasu z telefonem? Google stworzyło kilka aplikacji, które mogą ci pomóc

Unlock Clock pokaże, ile razy dziennie sięgamy po smartfony z systemem Google

Unlock Clock to tak naprawdę animowana tapeta, która pełni funkcję licznika. Przy każdym odblokowaniu telefonu w danym dniu, zobaczymy na ekranie głównym liczbę większą o 1. Dzięki Unlock Clock można uświadomić sobie, jak często odblokowujemy smartfon. Po zainstalowaniu, licznik znajduje się w programie Tapety Google. Ten, w razie potrzeby, również można pobrać ze Sklepu Play.

unlock clock by google

Post Box autorstwa Google uchroni przed nadmiarem powiadomień

Post Box przyda się każdemu, kto w ciągu dnia nagminnie jest rozpraszany różnorodnymi powiadomieniami. Dzięki tej aplikacji możemy ustalić, kiedy chcemy odebrać wszystkie wiadomości. Po uruchomieniu Post Boxa ustalamy, ile razy dziennie chcemy otrzymać powiadomienia. Jest jednak ograniczenie – maksymalna liczba to 4. Później wystarczy wskazać godziny i nadać programowi odpowiednie uprawnienia. Po tym czasie uzyskamy pewność, że telefon będzie absorbował naszą uwagę o określonych porach. Na ekranie startowym programu widnieje informacja o braku oczekujących powiadomień. Gdy jednak jakieś się pojawi, zmienia się ona w przycisk wymuszający wyświetlanie notyfikacji. Wówczas dowiadujemy się, skąd pochodzą powiadomienia i możemy je odczytać. Ta funkcja na pewno przyda się co bardziej niecierpliwym, ale wydaje się być też sposobem na oszukiwanie samych siebie.

post box by google
Korzystając z Post Box można zdecydować o odczytaniu wiadomości już po tym, jak się dowiemy, skąd pochodzi (graf. CHIP)

We Flip – dla osób, które chcą spędzić czas z przyjaciółmi, a nie z ich telefonami

We Flip to aplikacja do wykorzystania w nieco większym gronie. Jeśli wszyscy zainteresowani będą mieć ją na telefonach, można skomunikować urządzenia za pomocą Bluetooth. Następnie wystarczy, że wszyscy dotkną przycisk przyłączania się do niewirtualnej sesji. Kolejnym krokiem jest zablokowanie telefonów. Od tego momentu sesja trwa aż do czasu, w którym jedna z osób zdecyduje się odblokować telefon. Po wszystkim We Flip da znać, jak długo udało się wytrwać bez odblokowania telefonów. W informacjach jest też wzmianka o tym, ile razy każda z osób podniosła telefon, żeby spojrzeć na ekran.

we flip app
Po dołączeniu do sesji trzeba zablokować telefon (graf. CHIP)

Desert Island pomaga korzystać tylko z tych programów, których naprawdę potrzebujemy

W Desert Island możemy wybrać maksymalnie 7 aplikacji, które są dla nas istotne. Następnie koniecznie jest ustawienie Desert Island w roli domyślnego programu uruchamiającego. Dzięki temu na ekranie startowym zobaczymy tylko godzinę, datę, niezbędne programy i logo Desert Island. Klikając w to ostatnie, przechodzimy do listy wszystkich aplikacji zainstalowanych w smartfonie. Po 24 godzinach program Google’a poinformuje nas, jak często otwieraliśmy wybrane, a także pozostałe aplikacje. Jeśli eksperyment z Desert Island zdobył czyjeś uznanie, można go kontynuować – również z mniejszą liczbą niezbędnych narzędzi dostępnych na ekranie głównym.

Morph pozwoli wybrać aplikacje odpowiednie do aktualnego zajęcia

Morph to ostatnia z eksperymentalnych aplikacji stworzonych przez Google. Program umożliwia stworzenie profili takich, jak dom, czy praca i dopasowanie do nich programów. Następnie należy wskazać czas uruchomienia danego profilu, lub lokalizację, w której ma działać. Morph, podobnie jak Desert Island, trzeba ustawić jako program uruchamiający. Aplikacja umożliwia wyciszenie powiadomień pochodzących z programów innych, niż te wskazane, jako niezbędne dla danego profilu. Z Morph można łatwo przełączać się pomiędzy poszczególnymi trybami.

morph by google
Zmiana trybu w Morph wymaga tylko przesunięcia palcem po ekranie głównym (graf. Google)

O cyfrowej równowadze Google nie zapomniało również przy tworzeniu najnowszej wersji systemu na smartfony. Jednak z nowych aplikacji mogą korzystać także użytkownicy starszych wersji systemu. Są one użyteczne nie tylko wtedy, kiedy smartfon pochłania zbyt wiele czasu. Część z nich sprawia, że używanie telefonu może być wygodniejsze i bardziej dopasowane do naszych potrzeb. Szczególnie, że te ostatnie często są uzależnione od okoliczności, w jakich się znajdujemy. | CHIP