Ambitne plany Seagate – dysk 20 TB już w przyszłym roku

Dysk o niewyobrażalnej jeszcze wcale nie tak dawno pojemności 20 TB ma pojawić się na rynku w drugiej połowie przyszłego roku. Co więcej będą to dwa modele, różniące się technologią zapisu. Tak wynika z zaprezentowanych przez przedstawicieli firmy Seagate planów, które ujawniono z okazji spotkania z inwestorami i analitykami biznesowymi. Pojemność 20 TB to imponujący rezultat, ale od strony technologicznej istotne jest również to, że jeden z planowanych w drugiej połowie modeli 20-terabajtowych dysków twardych będzie pierwszym komercyjnie oferowanym (choć nie pierwszym istniejącym, bo wcześniej takie dyski już produkowano, jednak nie były one dostępne dla “Kowalskich”) produktem firmy Seagate wykorzystującym technologię HAMR (skrót od Heat Assisted Magnetic Recording) do zapisu danych.
Seagate HAMR
Seagate HAMR

Seagate Roadmap
20 TB to granica technologii PMR (zapisu prostopadłego), ale dzięki HAMR za kilka lat mają pojawić się dyski o pojemnościach przekraczających 50 TB (graf. Seagate).

Technologia HAMR w uproszczeniu opiera się na działającym w nanoskali stabilizowaniu zapisu danych poprzez punktowe podgrzanie warstwy rejestracyjnej nośnika. Ze względu na zjawisko dyfrakcji, a także bardzo duże wymagania co do czasu całego procesu (podgrzanie, zapis i ochłodzenie musi trwać nie dłużej niż 1 nanosekundę) oraz bardzo niewielką powierzchnię naświetlania, tradycyjne lasery znane nam np. z płyt optycznych, nie spełniają w tym przypadku swojego zadania. Zamiast tego w technice HAMR wykorzystuje się nie tyle laser (choć tak się to określa w materiałach informacyjnych), co transport energii wymaganej do punktowego podgrzania nośnika (w celu przeprowadzenia zapisu) za pomocą tzw. koherentnych struktur kwantowych (ich przykładem są np. oscylacje swobodnych elektronów). Szczegółowe informacje techniczne na temat rozwiązania opracowanego przez Seagate są oczywiście tajne, niemniej dyski HAMR są postrzegane jako ekonomicznie uzasadniona droga rozwoju dysków twardych jako nośników danych.

Technologia HAMR stanowi ekonomicznie uzasadnioną drogę rozwoju dysków twardych (fot. Seagate).

Drugi z 20-terabajtowych dysków, które mają wejść na rynek w przyszłym roku będzie z kolei wykorzystywał metodę zapisu SMR (Shingled Magnetic Recording). W tym przypadku nie mamy do czynienia z podgrzewaniem punktowo obszaru zapisu (jak w HAMR), lecz jednoczesny zapis więcej niż jednej ścieżki, które niejako zachodzą na siebie jak dachówki czy gont. To główna różnica pomiędzy techniką SMR a dziś stosowanym powszechnie zapisem prostopadłym (PMR – Perpendicular Magnetic Recording; ze względu na powszechność użycia coraz częściej używa się zwrotu CMR – Conventional Magnetic Recording, choć jeszcze kilkanaście lat temu za konwencjonalną metodę uważano dziś już przestarzały zapis równoległy).

[banner slot=”text”]

HAMR choć jest znaczącą zmianą w stosunku do dziś stosowanych metod zapisu (zarówno PMR/CMR jak i SMR), to od użytkowników, czy producentów urządzeń, w których dyski będą wykorzystywane (komputery, serwery NAS itp.) nie są wymagane żadne zmiany. Niezwykle zaawansowany dysk HDD HAMR o pojemności 20 TB, który będzie dostępny w drugiej połowie 2020 roku, będziemy mogli normalnie podłączyć do każdego komputera, współpracującego z wcześniejszymi dyskami twardymi.

Informacja o 20 TB dysku HDD wykorzystującym technikę HAMR do zapisu danych nie jest jedyną nowością ogłoszoną przez Seagate. Oprócz tego, w pierwszej połowie przyszłego roku firma zamierza wprowadzić do oferty dysk korzystający ze stosowanej obecnie techniki SMR o pojemności 18 TB. Model ten będzie oparty na tej samej, aż 9-talerzowej konstrukcji, jaką dziś znamy z dostępnego na rynku serwerowego dysku twardego z serii Seagate Exos o pojemności 16 TB, również metoda zapisu (zapis prostopadły) pozostanie niezmieniona. | CHIP

[offers keywords=”seagate+exos+x16+”]

W naszych rankingach dysków twardych znalazł się też wspomniany w tekście model Seagate Exos X16 16TB.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TRENDY IT 2019