Byli pracownicy Twittera oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Arabii Saudyjskiej

Jak donosi serwis BBC dwóch byłych pracowników Twittera zostało oskarżonych w USA o szpiegowanie na rzecz Arabii Saudyjskiej. Władze USA, twierdzą, że oskarżeni przeszukiwali konta użytkowników Twittera, skupiając się przed wszystkim na osobach krytykujących rząd saudyjski.
Twitter
Twitter

W dokumentach opublikowanych przez Departament Sprawiedliwości USA pojawiają się nazwiska dwóch osób, Ahmada Abouammo, obywatela USA i Ali Alzabaraha z Arabii Saudyjskiej. W sprawie oskarżony został także obywatel Arabii Saudyjskiej Ahmed Almutairi, który miał być łącznikiem pozostałej dwójki z saudyjskim rządem. Jedynie Abouammo został aresztowany. Pozostała dwójka oskarżonych prawdopodobnie zdołała schronić się w Arabii Saudyjskiej. Według dziennika New York Times to pierwszy przypadek w USA gdy zarzut szpiegostwa stawia się obywatelom saudyjskim

Aresztowany tymczasowo Abouammo oskarżony jest także o fałszowanie dokumentów i składanie fałszywych oświadczeń przed FBI. Do 2015 r. Abouammo był zatrudniony w Twitterze na stanowisku menedżer ds. partnerstwa medialnego.

Alzabarah, były inżynier Twittera, został oskarżony o dostęp do danych osobowych ponad 6000 użytkowników Twittera w 2015 roku po rekrutacji przez agentów saudyjskich.

W środę rzecznik Twittera powiedział, że firma ma świadomość, że oskarżenie jej pracowników o szpiegowanie zaważy na reputacji serwisu. Dodał też: “Rozumiemy niewiarygodne ryzyko, z jakim zmaga się wielu użytkowników korzystających z Twittera, aby dzielić się swoimi poglądami ze światem i pociągać do odpowiedzialności tych, którzy mają władzę. Dysponujemy narzędziami, które chronią ich prywatność”.

W kontekście tego oskarżenia, obawy klientów GitLabu, o których wczoraj pisaliśmy, stają się coraz bardziej uzasadnione.

WARTO PRZECZYTAĆ:

GitLab obawia się “kretów” z Rosji i Chin