Dinozaury żyły po drugiej stronie galaktyki

Astrofizyk, dr Jessie Christiansen z NASA, stworzyła wizualizację tego, gdzie w naszej galaktyce znajdowała się Ziemia i Układ Słoneczny w różnych okresach. Podobnie jak Ziemia obiega Słońce, tak i nasza gwiazda podróżuje wokół centrum Drogi Mlecznej. Jednak jeden obieg wokół Sagittariusa A*, supermasywnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki, zajmuje znacznie więcej czasu, bo aż 250 milionów lat. W związku z tym, w mezozoiku, kiedy po Ziemi chodziły ogromne gady, czyli dinozaury, nasza planeta znajdowała się po drugiej stronie Drogi Mlecznej.
Dinozaury
Dinozaury

[banner slot=”text”]

Warto też wziąć pod uwagę, że cała galaktyka również się porusza ruchem wirowym. W związku z tym, po powrocie do tego samego punktu po 250 milionach lat, widzimy inne niebo niż to, które obserwowały dinozaury z triasu. Dlatego wizualizacja, którą możecie zobaczyć poniżej, jest jedynie przybliżeniem tego, jak przemieszczają się gwiazdy po dysku Drogi Mlecznej.

To, że życie na Ziemi przetrwało prawie 4 miliardy lat świadczy o tym, że nasza planeta nie zbliżyła się w tym czasie do centrum Drogi Mlecznej ani innych niebezpiecznych rejonów. Na szczęście Układ Słoneczny znajduje się na tyle daleko od centrum galaktyki, że przez miliony lat Ziemia nie znalazła się w niebezpiecznym sąsiedztwie, gdzie życie prawdopodobnie by nie przetrwało. Miesiąc temu pisaliśmy o tym, że pierwsi ludzie stąpający po Ziemi, około 3,5 miliona lat temu mieli okazję zobaczyć eksplozję czarnej dziury, Sagittariusa A*, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Na szczęście znajdujemy się zbyt daleko od niego, aby takie zdarzenia mogły zagrozić życiu na Ziemi. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nasi przodkowie mogli widzieć eksplozję centrum Drogi Mlecznej

Więcej:astronomia