Dinozaury

Dinozaury żyły po drugiej stronie galaktyki

Okazuje się, że w czasie, kiedy po Ziemi stąpały dinozaury, około 125 milionów lat temu, nasza planeta znajdowała się po drugiej stronie galaktyki.

Astrofizyk, dr Jessie Christiansen z NASA, stworzyła wizualizację tego, gdzie w naszej galaktyce znajdowała się Ziemia i Układ Słoneczny w różnych okresach. Podobnie jak Ziemia obiega Słońce, tak i nasza gwiazda podróżuje wokół centrum Drogi Mlecznej. Jednak jeden obieg wokół Sagittariusa A*, supermasywnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki, zajmuje znacznie więcej czasu, bo aż 250 milionów lat. W związku z tym, w mezozoiku, kiedy po Ziemi chodziły ogromne gady, czyli dinozaury, nasza planeta znajdowała się po drugiej stronie Drogi Mlecznej.

Reklama

Warto też wziąć pod uwagę, że cała galaktyka również się porusza ruchem wirowym. W związku z tym, po powrocie do tego samego punktu po 250 milionach lat, widzimy inne niebo niż to, które obserwowały dinozaury z triasu. Dlatego wizualizacja, którą możecie zobaczyć poniżej, jest jedynie przybliżeniem tego, jak przemieszczają się gwiazdy po dysku Drogi Mlecznej.

To, że życie na Ziemi przetrwało prawie 4 miliardy lat świadczy o tym, że nasza planeta nie zbliżyła się w tym czasie do centrum Drogi Mlecznej ani innych niebezpiecznych rejonów. Na szczęście Układ Słoneczny znajduje się na tyle daleko od centrum galaktyki, że przez miliony lat Ziemia nie znalazła się w niebezpiecznym sąsiedztwie, gdzie życie prawdopodobnie by nie przetrwało. Miesiąc temu pisaliśmy o tym, że pierwsi ludzie stąpający po Ziemi, około 3,5 miliona lat temu mieli okazję zobaczyć eksplozję czarnej dziury, Sagittariusa A*, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Na szczęście znajdujemy się zbyt daleko od niego, aby takie zdarzenia mogły zagrozić życiu na Ziemi. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nasi przodkowie mogli widzieć eksplozję centrum Drogi Mlecznej

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.