DJI pracuje nad aplikacją do śledzenia dronów

DJI pracuje nad bezpłatną aplikacją, która pozwoli za pomocą smartfona śledzić i identyfikować maszyny latające w pobliżu, w zasięgu 1 kilometra. Aplikacja pojawi się prawdopodobnie już w 2020 r. Dzięki niej, za pomocą smartfona, każda osoba będzie mogła namierzyć maszyny znajdujące się w zasięgu 1 km. Program będzie wyświetlać także wysokość, na jakiej znajduje się maszyna, jej prędkość, kierunek, a nawet położenie operatora. W USA możliwe będzie także wyświetlenie numeru identyfikacyjnego pojazdu, o ile został on zarejestrowany w Federalnej Administracji Lotniczej (FAA).
DJI
DJI

[banner slot=”text”]

Według DJI aplikacja będzie śledzić drony wielu producentów, a nie tylko własne urządzeń tej firmy. Aplikacja wykorzystuje protokół Wi-Fi Aware dla urządzeń mobilnych, który umożliwia telefonowi odbieranie i korzystanie z sygnału Wi-Fi bezpośrednio z drona. Bez konieczności dwukierunkowego połączenia. Brendan Schulman, wiceprezes DJI podczas  konferencji Dron Enable 2019 powiedział: –Na całym świecie władze lotnicze twierdzą, że zdalna identyfikacja jest kluczem do umożliwienia bardziej zaawansowanego użytkowania dronów oraz do rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem. Bezpośredni zdalny identyfikator DJI pokazuje, że jesteśmy zaangażowani w dostarczanie rozwiązania, które będzie natychmiast dostępne na całym świecie, bez konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę.

DJI zademonstrowało już działanie swojego systemu zdalnej identyfikacji dronów w parku w Montrealu (Kanada), właśnie przy okazji odbywającej się wspomnianej konferencji. Podczas prezentacji wykorzystano smartfony Samsung, Google i Xiaomi i drony DJI Mavic Air oraz DJI Mavic 2 Enterprise.

W Europie rejestracja dronów nie jest jeszcze obowiązkowa, ale to zmieni się już za chwilę. W lipcu 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Nowe regulacje w naszym kraju zaczną obowiązywać w lipcu 2020 r. Najważniejszą zmianą jest obowiązek rejestracji urządzeń, ważących powyżej 250 gramów (przy okazji polecamy nasz artykuł “Jaki dron wybrać”). Więcej informacji znajdziecie na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Więcej:dji