DJI

DJI pracuje nad aplikacją do śledzenia dronów

Umożliwi wykrycie większości maszyn w zasięgu 1 km.

DJI pracuje nad bezpłatną aplikacją, która pozwoli za pomocą smartfona śledzić i identyfikować maszyny latające w pobliżu, w zasięgu 1 kilometra. Aplikacja pojawi się prawdopodobnie już w 2020 r. Dzięki niej, za pomocą smartfona, każda osoba będzie mogła namierzyć maszyny znajdujące się w zasięgu 1 km. Program będzie wyświetlać także wysokość, na jakiej znajduje się maszyna, jej prędkość, kierunek, a nawet położenie operatora. W USA możliwe będzie także wyświetlenie numeru identyfikacyjnego pojazdu, o ile został on zarejestrowany w Federalnej Administracji Lotniczej (FAA).

Według DJI aplikacja będzie śledzić drony wielu producentów, a nie tylko własne urządzeń tej firmy. Aplikacja wykorzystuje protokół Wi-Fi Aware dla urządzeń mobilnych, który umożliwia telefonowi odbieranie i korzystanie z sygnału Wi-Fi bezpośrednio z drona. Bez konieczności dwukierunkowego połączenia. Brendan Schulman, wiceprezes DJI podczas  konferencji Dron Enable 2019 powiedział: –Na całym świecie władze lotnicze twierdzą, że zdalna identyfikacja jest kluczem do umożliwienia bardziej zaawansowanego użytkowania dronów oraz do rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem. Bezpośredni zdalny identyfikator DJI pokazuje, że jesteśmy zaangażowani w dostarczanie rozwiązania, które będzie natychmiast dostępne na całym świecie, bez konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę.

DJI zademonstrowało już działanie swojego systemu zdalnej identyfikacji dronów w parku w Montrealu (Kanada), właśnie przy okazji odbywającej się wspomnianej konferencji. Podczas prezentacji wykorzystano smartfony Samsung, Google i Xiaomi i drony DJI Mavic Air oraz DJI Mavic 2 Enterprise.

W Europie rejestracja dronów nie jest jeszcze obowiązkowa, ale to zmieni się już za chwilę. W lipcu 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Nowe regulacje w naszym kraju zaczną obowiązywać w lipcu 2020 r. Najważniejszą zmianą jest obowiązek rejestracji urządzeń, ważących powyżej 250 gramów (przy okazji polecamy nasz artykuł „Jaki dron wybrać”). Więcej informacji znajdziecie na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News