Naukowcy MIT stworzyli robota inspirowanego roślinami

Badacze MIT zwrócili uwagę na to, że roboty świetnie sobie radzą w otwartych przestrzeniach. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ich umiejętnościach, gdy trzeba zdjąć coś z wąskiej półki, lub odkręcić jakiś element, gdy w pobliżu znajdują się inne części. Dlatego zaprojektowali robota inspirowanego wzrostem roślin. Maszyna została wyposażona w łańcuch z tworzywa sztucznego, który w razie potrzeby może się wydłużać, a także obracać całego robota. Można go też zablokować, więc urządzenie poradzi sobie z utrzymaniem relatywnie ciężkiego przedmiotu, lub odkręceniem trudno dostępnej śruby.
robot mit roślina
robot mit roślina

https://www.youtube.com/watch?v=Rnwx2zHGvIg

To oczywiście będzie możliwe, kiedy do urządzenia zamontuje się odpowiednie w tym celu narzędzia. Prototyp z MIT póki co jest skrzynią pozbawioną chwytaków, kamer, czy też innych czujników. Wewnątrz niej znajduje się system kół zębatych i silników, które umożliwiają wciąganie i blokowanie elementów łańcucha. W tym samym czasie część dostawki może być zablokowana, a część elastyczna. Dzięki temu robot może “rosnąć” we wskazanych kierunkach i omijać przeszkody, które stoją mu na drodze. Kiedy jest to niepotrzebne, składowe łańcucha stanowią sztywny dodatek do maszyny, który nie przeszkadza jej w poruszaniu się.

Urządzenie zostało przedstawione na Międzynarodowej Konferencji IEEE poświęconej inteligentnym robotom i systemom (IROS) organizowanej w chińskim Makau. Elastyczność projektu ma być odpowiedzią na ograniczone możliwości robotów mobilnych przy np. konserwacji maszyn. Wcześniej prace w tym zakresie prowadził też prof. Harry Asada. Naukowiec w ubiegłym roku stworzył ramię robota, które przypomina podnośnik nożycowy. Na jego końcu znajdował się chwytak. W tym przypadku również widoczne są inspiracje zaczerpnięte z flory. | CHIP

Więcej:MIT