Projekt ARTEMIS – NASA zaprasza do współpracy SpaceX i Blue Origin

NASA zaprosiła kolejne firmy – SpaceX, Blue Origin, Sierra Nevada Corporation, Ceres Robotics i Tyvak Nano-Satellite Systems – do współpracy przy projekcie Artemis. Celem projektu jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc. Najpóźniej do 2024 r. Zaproszone firmy mają szansę na wzięcie udziału w dostawach materiałów na Księżyc, niezbędnych do prowadzenia misji badawczych.
Artemis
Artemis

[banner slot=”text”]

Agencja kosmiczna wcześniej już zaprosiła dziewięć firm (Astrobotic Technology, Deep Space Systems, Draper, Firefly Aerospace, Intuitive Machines, Lockheed Martin Space, Masten Space Systems, Moon Express, Orbit Beyond), łącznie w programie będzie więc brać udział aż 14 komercyjnych podmiotów Wszystkie mają siedzibę w USA.

We wszystkich materiałach dotyczących programu mowa o tym, że w załodze znajdzie się kobieta. Projekt Artemis jest też wstępem do ewentualnych załogowych Misji na Marsa.

NASA jest zdeterminowana, by doprowadzić do lądowania amerykańskich astronautów, w tym pierwszej kobiety, na Księżycu do 2024 r. W ramach programu Artemis wykorzystamy innowacyjne technologie i systemy, by jeszcze lepiej przeprowadzić eksplorację Księżyca. Będziemy współpracować z naszymi komercyjnymi i zagranicznymi partnerami w celu przygotowania stałych misji do 2028 roku. To, czego dowiemy się na Księżycu i w jego otoczeniu wykorzystamy, by wykonać kolejny gigantyczny krok, wysyłając astronautów na Marsa.
Projekt Artemis, Nasa.gov

Fakt zaproszenia do współpracy wcale nie oznacza, że wszystkie firmy wezmą udział w przygotowaniach i że każda zbierze chwałę związaną z ewentualnym pojawieniem się człowieka na Księżycu. W tym przypadku zaproszenie do projektu Artemis można porównać do zaproszenia do składania ofert przetargowych. Każde z kosmicznych przedsiębiorstw będzie musiało najpierw stanąć do rodzaju licytacji związanej z dostawami ładunków na Księżyc w ramach programu LUNAR Payload Services (CLPS) NASA, która jest częścią programu Artemis.

Wybrane w ramach CLPS firmy zajmą się dostawami sprzętu, łazików, źródeł zasilania. Będą mogły także zaproponować eksperymenty naukowe, jakie chciałyby, by astronauci przeprowadzili na powierzchni Księżyca.

Łączna wartość kontraktów, o jakie powalczą m.in. SpaceX, Blue Origin czy Deep Space System to 2,6 mld dol. (do listopada 2028 r.).

WARTO PRZECZYTAĆ:

Musk i Bezos powalczą o 2 miliardy dolarów – kto pierwszy dotrze na Księżyc?