Rosja chce rejestracji każdego urządzenia elektronicznego

Jeżeli ustawa zaproponowana przez partię Jedna Rosja zostanie zaakceptowana przez rząd, od 1 lutego 2020 roku wszelkie urządzenia elektroniczne z dostępem do sieci będą musiały być rejestrowane przez swoich użytkowników w bazie podległej rządowej organizacji kontrolującej łączność, czyli w Federalnej Agencji Łączności (Rosswiaz).
rosja
rosja

Rejestracja będzie nie tylko obowiązkowa, ale też płatna (równowartość ok. 6 zł za urządzenie). Takiemu obowiązkowi nie będą jedynie podlegali obcokrajowcy, którzy przyjadą do Rosji ze swoimi sprzętami. Jeżeli do sieci podłączone zostanie urządzenie, którego numer IMEI nie znajdzie się w bazie agencji, organizacja je zablokuje. Politycy podkreślają, że ustawa będzie przeciwdziałała ograniczeniu kradzieży i przemytu sprzętu zza granicy. Nie trzeba jednak dużej wyobraźni, by zauważyć, że jest to przede wszystkim kolejne narzędzie służące do inwigilowania własnych obywateli.

Rosja od wielu lat wprowadza coraz bardziej śmiałe plany cenzurowania Internetu i ograniczania wolności słowa. Od 1 listopada zapadła decyzja, na mocy której  możliwe będą testy sprawdzające możliwość odcięcia kraju od globalnej sieci. Władze wymuszają też na takich gigantach jak Google próby usuwania niewygodnych dla nich materiałów z YouTube’a.

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://www.chip.pl/2019/10/rosja-odetnie-sie-od-internetu/