Tlen na Marsie: łazik Curiosity przesyła intrygujące dane

Tlen na Mars występuje w niewielkiej ilości. Naukowców z NASA zaskakują wahania jego poziomu. Wiosną i latem w atmosferze Marsa jest więcej tlenu niż przez pozostałą część roku. Naukowcy nie potrafią tego wytłumaczyć. W opublikowanym we wtorek artykule w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Planets przedstawione są wyniki prawie 6 lat badań próbek powietrza, które pobierane były w kraterze Gale. W tym miejscu łazik Curiosity spędza większość czasu. Korzystając z tego samego przenośnego laboratorium o nazwie SAM, które wykryło skok metanu, naukowcy z NASA odkryli „znaczną i sezonową zmienność” poziomu tlenu w atmosferze planety.
Mars
Mars

Jednocześnie 1 listopada na przesłanych przez Curiosity fotografiach widoczny jest pył lub mgła. Analiza danych przesyłanych przez Curiosity wskazała, że to tlen. zaobserwowano coś, co wyglądało jak pył lub mgła. Pogłębione badania wykazały, że jest to tlen, który na dodatek wykazał nieznane dotąd właściwości. Nauka nie zna wytłumaczenia dla zmian zachowań tego gazu obecnego w atmosferze Marsa.

[banner slot=”text”]

SAM analizuje marsjańską atmosferę, która składa się głównie z dwutlenku węgla. Ale zimą zamarza on nad biegunami, co obniża ciśnienie powietrza na całej planecie. Podczas odwilży, latem i wiosną, rozmarzający dwutlenek węgla podnosi ciśnienie. Badacze odnotowali również zależne od pory roku zmiany stężenia cząsteczek takich jak azot i argon. Tymczasem tlen, stanowiący 0,16 proc. marsjańskiej atmosfery nie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Wiosną i latem stężenie tlenu było znacznie wyższe niż oczekiwane. Jesienią spadło do przewidywanego poziomu, a zimą jeszcze bardziej. Trochę tak, jakby wiosna i latem coś produkowało tlen. Mamy trudności z wyjaśnieniem tego odkrycia – powiedziała Melissa G. Trainer, naukowiec z NASA, jedna ze współautorek artykułu pt. Seasonal variations in atmospheric composition as measured in Gale Crater, Mars”.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Pakuj walizki, lecimy na Marsa

Więcej:NASA