VR Awards 2019: Poznajcie najlepsze gry i filmy wirtualnej rzeczywistości

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 11 listopada w Londynie. Poza sprzętem i oprogramowaniem specjaliści postanowili wyróżnić także Johna Carmacka. Główny inżynier Oculusa otrzymał odznaczenie za całokształt osiągnięć w branży VR. Carmack rozwijał technologię wirtualnej rzeczywistości od 2013 roku, kiedy to opuścił firmę id Software. Wcześniej zajmował się projektowaniem gier. Na swoim koncie ma takie legendy jak “Doom”, “Wolfenstein 3D” czy “Quake”. Poniżej przedstawiamy laureatów w pozostałych kategoriach.
vr awards
vr awards

Najlepsza gra VR – “A Fisherman’s Tale”

“A Fisherman’s Tale” to przygodowa gra o tytułowym rybaku, który pewnego dnia przełamuje rutynę swojego życia. Pod względem mechanicznym jest to pozycja, w której głównym zadaniem jest rozwiązywanie nieszablonowych zagadek logicznych. Atutem gry jest surrealistyczne, zmieniające się otoczenie i grafika przypominająca film animowany. Tytuł jest dostępny na goglach marki HTC, Oculus i PlayStation.

Najlepsze doświadczenie w VR – “Vader Immortal: A Star Wars VR Series- Episode I”

Jury doceniło produkcję ILMxLAB, która zadebiutowała wyłącznie na goglach Oculus Rift i Oculus Quest. Jest to historia, która zabiera widza do fortecy Dartha Vadera, gdzie przyjdzie mu się zmierzyć z samym Lodrem Sithów. Pod względem mechaniki nie różni się zbyt wiele od klasycznej gry VR, ale zdaniem jury tytuł ten zapewnia użytkownikowi dużą immersję i sporo przyjemności.

Najlepszy film VR – “Wolves in the Walls: It’s All Over”

Interaktywna baśń to adaptacja ilustrowanej historii dla dzieci “Wilki w ścianach” autorstwa Neila Gaimana. Film opowiada o Lucy, która słyszy tytułowe zwierzęta na strychu, ale nikt z rodziny jej nie wierzy.

Najlepszy sprzęt VR – Oculus Quest

Tego można się było spodziewać. Eksperci docenili pierwsze gogle firmy Oculus, które działają samodzielnie, bez konieczności podpięcia pod PC czy bez wykorzystywania ekranu smartfonu. Sprzęt zapewnia dużo swobody i nie wymaga rozstawiania żadnych dodatkowych urządzeń w pokoju. Oculus Quest można kupić w Polsce już od 2299 zł.

Najlepszy projekt z zakresu opieki medycznej – Fundamental Surgery

Nie można zapominać, że wirtualna rzeczywistość nie służy wyłącznie rozrywce. To także ogromny potencjał edukacyjny. Przykładem jest właśnie Fundamental Surgery, czyli symulator zabiegów chirurgicznych, który pozwala wyszkolić młodych chirurgów. | CHIP