Aplikacje dekady – Facebook najpopularniejszy, Netflix najbardziej dochodowy

10 lat w branży technologicznej to szmat czasu. Możemy teraz wynajmować czyjeś domy w Airbnb zamiast rezerwować nocleg w hotelach. Jeździmy Uberem zamiast zwykłymi taksówkami. Częściej czatujemy na Messengerze niż do siebie dzwonimy. Gramy na smartfonach w gry, które zapewniają ten sam poziom doświadczenia co tytuły konsolowe. W raporcie App Annie widać wyraźnie, że najchętniej korzystamy z aplikacji do komunikowania się. Aż 7 z 10 najczęściej pobieranych apek możemy zaliczyć do tej dziedziny. Jeżeli zaś chodzi o najlepiej zarabiające oprogramowanie, to tutaj także nie ma się co dziwić. Zdecydowanie wygrywają aplikacje do konsumowania filmów i muzyki.
aplikacje
aplikacje

Najczęściej pobierane aplikacje dekady

aplikacje
Najchętniej pobierane oprogramowanie mobilne 2010-2019 (fot. App Annie)

Cztery pierwsze miejsca zajmują aplikacje należące do Facebooka. Nawet popularny niegdyś Skype ustąpił gigantowi. Na liście znalazły się także dwie aplikacje używane głównie przez młodzież: Snapchat oraz TikTok. Na liście znajdziemy tylko jedną z aplikacji Google – YouTube’a.

Najlepiej zarabiające aplikacje dekady

aplikacje
Najwięcej zarabiające oprogramowanie mobilne 2010-2019 roku (fot. App Annie)

Zupełnie inaczej przedstawia się ranking najbardziej dochodowych programów. Facebook może zarabiać krocie na reklamach, ale ponieważ korzystanie z platformy jest bezpłatne, nie może równać się z usługami typowo subskrypcyjnymi. Tu królem jest oczywiście Netflix, który ma 158 milionów aktywnych użytkowników. Przy założeniu, że subskrybenci decydują się na średni, a nie najwyższy abonament wychodzi na to, że co miesiąc serwis zarabia ok 6,79 miliardów złotych. Co ciekawe drugie miejsce zajmuje… Tinder, czyli popularna aplikacja randkowa.

Najpopularniejsze gry mobilne dekady

aplikacje
W te gry graliśmy najchętniej (fot. App Annie)

Gdybyśmy pod uwagę wzięli tylko kilka ostatnich lat, bardzo możliwe, że liderem zestawienia byłoby “Pokemon Go”. Ale w perspektywie całej dekady, to nie japońskie potworki przyciągnęły najwięcej graczy. Prawdziwym hitem okazała się gra z gatunku endless runner (postać biegnie automatycznie, a gracz wybiera tylko kierunek ruchu, by ominąć przeszkody) – “Subway Surfers”. Na liście znalazły się także 2 inne gry tego gatunku “Temple Run 2” oraz “Minion Rush”. Nie zabrakło także “Candy Crush Sagi”, czyli logicznej gry w stylu “dopasuj 3” oraz dwóch ulubieńców dzieci – “My Talking Toma” i “Pou”. | CHIP